RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sondaż: Odwołania premiera nie chcą nawet jego przeciwnicy

Mateusz Morawiecki (fot. Krystian Maj/KPRM)
Mateusz Morawiecki (fot. Krystian Maj/KPRM)

Ponad połowa Polaków nie zgadza się na odwołanie Mateusza Morawieckiego ze stanowiska premiera przed końcem obecnej kadencji – wynika z sondażu dla „DGP” i RMF FM. Także duża część Polaków przeciwnych PiS uważa, że Mateusz Morawiecki nie powinien zostać zmieniony.

Sondaż: Czy Polska powinna płacić kary za Turów?

Czy Polska powinna zapłacić kary nałożone na nasz kraj w związku z odmową wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów, ponieważ wiązałoby się to...

zobacz więcej

Z najnowszego sondażu United Surveys dla DGP i RMF FM wynika, że przeciwko wcześniejszemu odwołaniu ze stanowiska premiera jest 51,3 proc. badanych, z czego 29,6 proc. zdecydowanie nie zgadza się na jego wcześniejsze odwołanie, zaś 21,7 proc. raczej się nie zgadza.

Za wymianą szefa rządu przed upływem obecnej kadencji jest 40,6 proc. Polaków, z czego 32,6 proc. zdecydowanie się z tym zgadza, zaś 8 proc. raczej się zgadza.

Przeciwko odwołaniu premiera jest 90 proc. wyborców PiS, zaś 7 proc. uznałoby to za dobry krok. Odwołania premiera nie chce też 21 proc. wyborców KO, 40 proc. wyborców Lewicy, 57 proc. wyborców PSL i Kukiz`15 i 4 proc. wyborców Konfederacji.

Przychylni premierowi są bardziej mężczyźni. Przeciwko jego wcześniejszemu odwołaniu jest 59 proc. z nich. W przypadku kobiet jego pozostania na stanowisku chce 44 proc. badanych.

Z kolei podział według wieku wskazuje, że najlepiej premier jest odbierany wśród 50–latków. Ponad 60 proc. jest przeciwnych jego ewentualnemu odwołaniu. Najgorzej odbierany jest wśród najmłodszych Polaków. 52 proc. z nich uważa, że powinien zostać zdymisjonowany.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej