RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Krajobraz marsjański” – właśnie wróciła tam Biało-Czerwona

Polska flaga wróciła na Antarktydę kontynentalną. Po 42 latach przerwy wznowiono działalność Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego i na maszt wciągnięto biało-czerwoną. Stało się to w 63. rocznicę rozpoczęcia działalności bazy.

Polscy badacze wracają na Antarktydę. „Unikalne miejsce”

Po czterech dekadach przerwy Polska powraca na mapę wschodniej Antarktydy. Jak dowiedział się podcast Polskiego Radia „Świat”, z Warszawy w...

zobacz więcej

Wciągnięcia flagi dokonał kierownik wyprawy do stacji „Dobrowolskiego” profesor Marek Lewandowski. Towarzyszyło temu odtworzenie polskiego hymnu. W uroczystości uczestniczyli pozostali członkowie ekspedycji - profesor Monika Kusiak, profesor Wojciech Miloch i doktor Adam Nawrot.

– Krajobraz marsjański, całkowicie pozbawiony życia, najprostsza pustynia, jaka może być – mówił w rozmowie z Wiadomościami TVP prof. Lewandowski. 

W ciągu minionych dwóch tygodni polarnicy uprzątnęli budynki i pawilony pomiarowe, zainstalowali systemy małej energetyki, uruchomili ogrzewanie, zaopatrzyli bazę w wodę i stworzyli węzeł sanitarny.

Przeczytaj także: Antarktyda topnieje. Naukowcy wskazali zupełnie inną przyczynę

Baza została skomunikowana satelitarnie. Naukowcy zainstalowali w niej aparaturę monitorującą między innymi zmiany pola magnetycznego Ziemi, fale sejsmiczne i dynamikę jonosfery. Polarnicy podjęli też badania paleomagnetyczne, geomorfologiczne i geochronologiczne. Wiele spośród tych działań jest prowadzonych przez polskich naukowców w tej części Antarktydy po raz pierwszy.

Czworo uczestników 4. Wyprawy Geofizycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego dotarło do bazy 8 stycznia. Do Antarktydy dopłynęli lodołamaczem „Akademik Fiodorow”, a ze statku do bazy zostali przetransportowani śmigłowcem.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Stacja imienia Antoniego Dobrowolskiego znajduje się w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej. To najstarsza polska placówka badawcza w Antarktyce, a zarazem jedyna, która jest położona na Antarktydzie kontynentalnej. Drugą bazą w Antarktyce jest Stacja imienia Henryka Arctowskiego znajdująca się na wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej