RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier Czech: Rozmowy w sprawie Turowa będą kontynuowane

Petr Fiala jest przekonany, że obie strony dążą do porozumienia (fot. Shutterstock)
Petr Fiala jest przekonany, że obie strony dążą do porozumienia (fot. Shutterstock)

Rozmowy z Polską w sprawie Turowa nie są jeszcze zakończone i będą kontynuowane prawdopodobnie na poziomie szefów rządów - powiedział premier Czech Petr Fiala po posiedzeniu rządu, na którym zajmowano się projektem porozumienia dotyczącego polskiej kopalni.

Sondaż: Czy Polska powinna płacić kary za Turów?

Czy Polska powinna zapłacić kary nałożone na nasz kraj w związku z odmową wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów, ponieważ wiązałoby się to...

zobacz więcej

Czeski premier powiedział, że obie strony nie dotarły jeszcze do punktu, w którym mogłyby podpisać międzyrządową umowę.

– Będziemy szukać rozwiązania, prawdopodobnie w obecności premierów obu państw. Musimy dopracować tę umowę na kilku poziomach. Część poprawek ma techniczny charakter: tu trwa dialog pomiędzy ministerstwami i zmierzamy do pewnych rezultatów – powiedział Fiala.

Przeczytaj także: KE grozi Polsce. Prof. Grosse o karach za Turów i możliwych scenariuszach działań rządu

Według niego otwarte pozostają kwestie o charakterze politycznym. – To wysokość rekompensat finansowych i okres obowiązywania umowy, a właściwie nadzoru Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To są wciąż otwarte kwestie, w których nie ma na razie zgody pomiędzy Polską i Czechami, ale będziemy dalej intensywnie negocjować – mówił.

Premier Czech wyraził przekonanie, że obie strony sporu wokół kopalni dążą do wypracowania porozumienia, które będzie dla nich możliwe do przyjęcia.
Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Jak powiedział Polskiemu Radiu rzecznik polskiego ministerstwa środowiska Aleksander Brzózka, rozmowy dotyczące projektu międzyrządowego porozumienia na linii Warszawa-Praga trwały jeszcze w środę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej