RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kradli samochody i handlowali narkotykami. 25 osób odpowie za ponad 100 przestępstw

Pierwsze uderzenie w gang miało miejsce w lutym 2021 r. (fot. CBŚP)
Pierwsze uderzenie w gang miało miejsce w lutym 2021 r. (fot. CBŚP)

Wywodzący się z Wielkopolski gang kradł samochody w Niemczech oraz handlował narkotyki, przemycając cześć z nich z Holandii. Zachodniopomorskie „pezety” Prokuratury Krajowej oskarżyły 25 członków bandy i jej kooperantów o popełnienie ponad 100 przestępstw. W skład przestępczej organizacji wchodzili m.in. członkowie chuligańskiej bojówki Lecha Poznań.

Wpadł boss gangu „Air Gandzia”, przemycającego awionetką marihuanę z Hiszpanii do Polski

zobacz więcej

Złodzieje samochodów najczęściej trzymają się swojego „wyuczonego” fachu, nie wchodząc w inne przestępcze biznesy. To kwestia krótszych aresztów w razie wpadki i niższych wyroków. Ale także znacznie niższych zysków niż przy handlu narkotykami. Narastająca od lat popularność środków odurzających w całej Europie powoduje, że za obrót nimi zabierają się coraz częściej także i złodzieje aut.

Taki model działalności miała także grupa, rozpracowana przez funkcjonariuszy poznańskiego zarządu CBŚP oraz Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Kibole Lecha i Arki przemycili do Polski tony narkotyków

Ponad 3,6 tony marihuany, 5 kg kokainy i 10 litrów amfetaminy przemycił w ciągu ostatnich siedmiu lat gang, w którym główne role odgrywali...

zobacz więcej

Zobacz także: Uderzenie w kolejny kibolski gang. Mógł przemycić do Polski setki kilogramów marihuany

Auta z Niemiec i „speed” z Holandii


Gang, w skład którego wchodzili także pseudokibice Lecha Poznań, działał co najmniej od 2019 r., do początku roku 2021, na terenie woj. wielkopolskiego, zachodniopomorskiego oraz Niemiec.

U naszych zachodnich sąsiadów przestępcy kradli luksusowe samochody. Auta trafiały później do paserów współpracujących z grupą. Część z nich, po przebiciu numerów, była później legalizowana i sprzedawana. Pozostałe zaś rozbierane na części, które trafiały do dalszej dystrybucji.

Jednak największe zyski przynosił bandzie handel narkotykami. Z ustaleń śledczych wynika, że przestępcy wprowadzili do obrotu co najmniej 330 kg substancji odurzających. Głównie marihuany i amfetaminy. Tę ostatnią przemycali z Holandii, w specjalnych skrytkach w samochodach osobowych. Gang miał przerzucić do Polski minimum 118 kg „speedu”.

Narkotyki trafiały do innych grup przestępczych lub były dystrybuowane w środowisku pseudokibiców.
Skrytka do przemytu narkotyków, w bmw należącym do członków rozbitej grupy przestępczej (fot. CBŚP)
Skrytka do przemytu narkotyków, w bmw należącym do członków rozbitej grupy przestępczej (fot. CBŚP)

Przemytnicy ludzi zatrzymani. Mieli narkotyki i diamenty

Straż Graniczna zatrzymała dwóch Bułgarów, którzy przewozili nielegalnych imigrantów. Mieli przy sobie narkotyki i kamienie szlachetne,...

zobacz więcej

Zobacz także: Gigantyczny przemyt udaremniony. Do Europy miało trafić prawie 10 ton kokainy

25 oskarżonych


Po kilkunastomiesięcznym śledztwie, prokurator zachodniopomorskich „pezetów” oskarżył 25 osób o popełnienie 102 przestępstw. Za kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej odpowie 15 osób, w tym trzech liderów gangu. Kolejne zarzuty dotyczą m.in. przemytu i obrotu znacznymi ilościami narkotyków oraz kradzieży samochodów.

Za powyższe przestępstwa narkotykowe grozi do 12 lat więzienia. Jednak podejrzani którzy popełnili je w ramach działalności w zorganizowanej grupie przestępczej, mogą usłyszeć wyroki wyższe nawet o 6 lat. Co więcej, wydając wyrok skazujący, sąd może orzec przepadek korzyści majątkowych z przestępstwa. W przypadku narkotyków, kwota ta równa jest wartości ich sprzedaży, bez względu na to za ile zostały zakupione.

W czasie śledztwa prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych o łącznej wartości ponad miliona złotych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej