RAPORT

Pogarda

Ustawy o ochronie odbiorców gazu i o obniżkach VAT podpisane przez prezydenta

Nowe prawo ma pomóc w walce z inflacją i skutkami kryzysu energetycznego (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Nowe prawo ma pomóc w walce z inflacją i skutkami kryzysu energetycznego (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie odbiorców paliw gazowych oraz ustawę o czasowych obniżkach podatku VAT. Nowe prawo ma pomóc w walce z inflacją i skutkami kryzysu energetycznego.

Sejm uchwalił ustawę o ochronie odbiorców gazu

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o ochronie odbiorców gazu, zakładającą m.in. zamrożenie w 2022 r. stawek taryf na gaz oraz objęcie ochroną taryfową...

zobacz więcej

Głównym celem ustawy gazowej jest „uruchomienie specjalnych instrumentów zwiększających bezpieczeństwo energetyczne Polski, a w perspektywie krótkoterminowej wspierających gospodarstwa domowe, mieszkańców budynków wielolokalowych i niektórych odbiorców wrażliwych” – informuje Kancelaria Prezydenta.

Przeczytaj także: PiS odrzucił poprawki Senatu. Tusk: Nie będzie ciepłej wody

Przepisy przygotowane przez rząd zakładają, że obok gospodarstw domowych skorzystają także odbiorcy wrażliwi, jak np. szpitale, szkoły, przedszkola, placówki pomocy społecznej, noclegownie, straże pożarne i organizacje pożytku publicznego. Przewiduje również rekompensaty dla dostawców gazu.

Ustawa wchodzi w życie dzień po ogłoszeniu. Przewiduje ona zamrożenie stawek taryf na gaz w 2022 roku.

Ustawa o czasowych obniżkach VAT zakłada, że od 1 lutego do 31 lipca stawka VAT na żywność, gaz ziemny i nawozy zostanie obniżona do zera. Poza tym przewiduje, że do 5 proc. obniżony zostanie VAT na prąd i ciepło, natomiast do 8 proc. na paliwa silnikowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej