RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jest pisemna odpowiedź USA. Blinken: Drzwi NATO pozostaną otwarte [WIDEO]

Antony Blinken o pisemnej podpowiedzi na propozycje ze strony Rosji  (fot.TVP Info)
Antony Blinken o pisemnej podpowiedzi na propozycje ze strony Rosji (fot.TVP Info)

W pisemnej odpowiedzi na propozycje Rosji podtrzymaliśmy podstawowe zasady dotyczące suwerenności Ukrainy i prawa narodów do wyboru sojuszy – powiedział w specjalnym wystąpieniu szef dyplomacji USA Antony Blinken. Dodał, że Waszyngton zaproponował Moskwie środki zapewniające wzajemną transparentność w sprawie sił na Ukrainie.

Natychmiastowy wyjazd z Ukrainy. Apel ambasady USA: Sytuacja jest nie do przewidzenia

Ambasada USA w Kijowie zaapelowała w środę do obywateli amerykańskich o rozważenie natychmiastowego wyjazdu z Ukrainy. Według ambasady sytuacja na...

zobacz więcej

Blinken dodał, że w przekazanej tego dnia odpowiedzi USA zawarły również propozycje dotyczące wzajemnych ograniczeń, jeśli chodzi o ćwiczenia wojskowe i kontrolę zbrojeń. Sekretarz stanu oznajmił, że równocześnie przekazana została odpowiedź NATO, która wzajemnie uzupełnia się z odpowiedzią USA.

„Nie ma i nie będzie zamknięcia otwartych drzwi NATO”


Nie ma i nie będzie zamknięcia otwartych drzwi NATO – powiedział Blinken.

Blinken podkreślił, że choć treść odpowiedzi na żądanie Moskwy nie jest publiczna, to jest zgodna z tym, co publicznie dotąd mówili przedstawiciele administracji prezydenta Joe Bidena.

– Dokument jasno wykłada niektóre podstawowe zasady, co do których jesteśmy zobowiązani i które podtrzymamy i zawiera wiele z tego, co zostało powiedziane publicznie, w tym przeze mnie w ostatnich dniach i tygodniach – oznajmił Blinken.

„Jestem absolutnie pewny niemieckiej solidarności wobec Ukrainy”


– Jestem absolutnie pewny co do niemieckiej solidarności z nami i innymi sojusznikami w stawieniu czoła rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Różne państwa mają różne władze, zdolności, obszary ekspertyzy i wszystko to zbieramy razem, wzajemnie się uzupełniając – oświadczył Blinken w odpowiedzi na pytanie o postawę Niemiec dotyczącą eksportu broni na Ukrainę.

Więcej żołnierzy NATO na wschodniej flance? Bazy w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech

Niezależnie od tego, czy Rosja zaatakuje Ukrainę, NATO szykuje się do rozszerzenia swojej obecności w Europie. Jak podaje CNN, Sojusz zamierza...

zobacz więcej

Usilnie zachęcamy obywateli USA do wyjazdu z Ukrainy


– Nasze przesłanie do wszystkich Amerykanów na Ukrainie brzmi, aby zdecydowanie rozpatrzyli opuszczenie kraju używając komercyjnych lub innych prywatnie dostępnych opcji – powiedział Blinken.

Dodał, że jeśli Rosja dokona inwazji, to cywile, w tym Amerykanie wciąż przebywający na Ukrainie, mogą znaleźć się w środku strefy konfliktu. – Rząd USA może nie być w stanie pomóc tym osobom w tych okolicznościach – podkreślił.

Czytaj także: Przyszłość NS2 niepewna? Niemiecki minister za dywersyfikacją dostaw gazu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej