RAPORT

Wojna na Ukrainie

Więcej żołnierzy NATO na wschodniej flance? Bazy w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech

NATO planuje zwiększyć swoją obecność w Europie (fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)
NATO planuje zwiększyć swoją obecność w Europie (fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)

Niezależnie od tego, czy Rosja zaatakuje Ukrainę, NATO szykuje się do rozszerzenia swojej obecności w Europie. Jak podaje CNN, Sojusz zamierza wysłać po 1000 żołnierzy do Rumunii, Bułgarii i na Węgry.

Trzy scenariusze ataku Rosji na Ukrainę. Najgorszy „najbardziej prawdopodobny”

Władimir Putin dąży do przekształcenia Ukrainy w państwo upadłe – donosi amerykański magazyn „Foreign Affairs”. Trzeba się przygotować na trzy...

zobacz więcej

„Stany Zjednoczone i Wielka Brytania rozważają wysłanie wojsk NATO do Europy przed rozpoczęciem ewentualnej inwazji Rosji na Ukrainę, choć w tej sprawie nie ma pełnej zgodności wśród wszystkich członów Sojuszu” – informuje CNN.

Obecność wojsk przypominałaby rozmieszenie wysuniętych grup bojowych NATO, które obecnie stacjonują w Polsce i krajach bałtyckich.

Zdaniem CNN zainteresowane przyjęciem żołnierzy są Bułgaria, Rumunia i Węgry.

Do tej pory Amerykanie rozważali zwiększenie swojej obecności na Starym Kontynencie, ale tylko po ewentualnym ataku Rosji.

W poniedziałek Pengagon przekazał, że ok. 8,5 tys. żołnierzy USA zostało postawione w stan wyższej gotowości, by móc szybko przemieścić się do Europy – oznajmił w poniedziałek rzecznik Pentagonu John Kirby.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej