RAPORT

Wojna na Ukrainie

Czeski rząd zdecydował o przekazaniu Ukrainie pocisków artyleryjskich

Pociski zostaną przekazane bezpłatnie (fot. Shutterstock)
Pociski zostaną przekazane bezpłatnie (fot. Shutterstock)

Rząd Czech zdecydował w środę o bezpłatnym przekazaniu władzom Ukrainy 4 tys. pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm. Minister obrony Jana Czernochova uznała to za ważny gest solidarności, którym Republika Czeska chce wzmocnić zdolności obronne Ukrainy stojącej w obliczu rosyjskiej agresji.

5 tys. hełmów. Tak Niemcy pomogą Ukrainie

Minister obrony Christine Lambrecht ogłosiła, że Niemcy dostarczą Ukrainie 5000 wojskowych hełmów ochronnych. To „bardzo wyraźny sygnał: stoimy po...

zobacz więcej

„Od dłuższego czasu rozwijamy współpracę z Ukrainą i wspieramy jej drogę do demokracji. Mamy do dyspozycji dość szeroki wachlarz możliwości, od politycznego i dyplomatycznego wsparcia, po konkretne działania, takie jak przekazywanie amunicji” – napisała Czernochova na Twitterze.

Do Kijowa trafi 4006 sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 152 mm o wartości około półtora miliona euro. Przedstawiciel wydziału prasowego resortu obrony Czech Jakub Fajnor napisał na portalu ministerstwa, że o pomoc zwróciła się Ukraina.

Podarowana amunicja jest wykorzystywana przez czeską armię do samobieżnych haubic DANA. Zdaniem Fajnora czeska armia ma wystarczające zapasy tej amunicji. Czesi realizują obecnie zakup nowoczesnych haubic z Francji, które zgodnie ze standardem NATO wykorzystują pociski kalibru 155 mm.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej