RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sankcje USA na NS2? „Jeśli Niemcy nie wstrzymają, my to zrobimy”

Sankcje USA na Nord Stream 2 (fot. Peter Kovalev\TASS\Alex Brandon-Pool\Getty Images)
Sankcje USA na Nord Stream 2 (fot. Peter Kovalev\TASS\Alex Brandon-Pool\Getty Images)

Jeśli Niemcy nie wstrzymają Nord Stream 2 w przypadku nowej agresji Rosji, USA nałożą sankcje na projekt - oświadczył przewodniczący komisji spraw zagranicznych Senatu Bob Menendez. Demokrata wezwał też prezydenta Joe Bidena, by nie czekał z wysłaniem dodatkowych sił do Europy.

5 tys. hełmów. Tak Niemcy pomogą Ukrainie

Minister obrony Christine Lambrecht ogłosiła, że Niemcy dostarczą Ukrainie 5000 wojskowych hełmów ochronnych. To „bardzo wyraźny sygnał: stoimy po...

zobacz więcej

Menendez odpowiedział w ten sposób na pytanie prezentera telewizji MSNBC Joe Scarborougha dotyczące postawy Niemiec wobec obecnego kryzysu. Polityk poinformował, że przekazał swoim niemieckim odpowiednikom, że „nie można obłaskawiać Putina” i że rosyjski prezydent rozumie tylko siłę, wobec czego konieczne jest nałożenie „niezwykle ciężkich sankcji”, jeśli zdecyduje się na inwazję.

Menendez stwierdził, że docenia listopadową decyzję niemieckich władz o wstrzymaniu procesu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. – To powinien być sygnał dla Putina, że jest realna możliwość, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony, jeśli napadnie (Ukrainę). A jeśli Niemcy tego nie zrobią, my nałożymy sankcje – zapowiedział Demokrata.

Dodał, że Zachód musi odrobić lekcję z wojen w 2008 i 2014 r. i nie może pozwolić sobie na „bardzo słabą odpowiedź”. Menendez ocenił też, że amerykańscy żołnierze, którzy zostali postawieni w stan podwyższonej gotowości, by w razie potrzeby móc szybciej przemieścić się do Europy, powinni zostać wysłani już teraz.

– Gdybym był prezydentem, wysłałbym ich już teraz i jasno zakomunikował mu (Putinowi), że stanie się to, czego nienawidzi najbardziej i wzmocnimy determinację naszych sojuszników – powiedział Menendez.

Putin wycofa się z planów ataku na Ukrainę? „Nie gra w szachy, tylko w pokera”

Były oficer wywiadu Wielkiej Brytanii Alex Younger ocenił w rozmowie ze stacją BBC, że prezydent Rosji Władimir Putin na tym etapie konfliktu nie...

zobacz więcej

„Gazociąg nie zostanie uruchomiony, w razie wznowienia rosyjskiej agresji”


W środę głos w sprawie losów Nord Stream 2 zabrała ambasador Niemiec w Waszyngtonie Emily Haber, która zasygnalizowała, że gazociąg nie zostanie uruchomiony, w razie wznowienia rosyjskiej agresji.

„USA i Niemcy wspólnie zadeklarowały ubiegłego lata: jeśli Rosja użyje energii jako broni albo jeśli dojdzie do kolejnego naruszenia suwerenności Ukrainy, Rosja zapłaci za to wysoką cenę. (Kanclerz) Olaf Scholz i (szefowa MSZ) Annalena Baerbock jasno oświadczyli: nic nie zostanie zdjęte ze stołu, w tym Nord Stream 2” – napisała Haber na Twitterze.

Menendez jest autorem negocjowanego obecnie projektu ustawy - nazwanej przez niego „matką wszystkich sankcji” – zakładającej szerokie i dotkliwe sankcje przeciwko kluczowym rosyjskim podmiotom gospodarczym, w tym NS2, a także samemu rosyjskiemu prezydentowi.

Według pierwotnego planu sankcje zostałyby nałożone w razie rosyjskiej inwazji, ale podczas wywiadu w MSNBC polityk nie wykluczył, że część restrykcji może zostać aktywowana wcześniej, m.in. w ramach retorsji za niedawne cyberataki przeciwko Ukrainie.

Czytaj także: Przyszłość NS2 niepewna? Niemiecki minister za dywersyfikacją dostaw gazu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej