RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Mają 40 tys. zakażeń dziennie i znoszą restrykcje. COVID-19 uzyska status grypy

Koronawirus w Danii (fot. Shutterstock)
Koronawirus w Danii (fot. Shutterstock)

Wszystkie restrykcje koronawirusowe w Danii zostaną zniesione od 1 lutego – wynika z treści maila duńskiego ministra zdrowia Magnusa Haunicke, do jakiego dotarły media. Decyzję w środę wieczorem ma ogłosić premier Danii.

Austria znosi lockdown dla niezaszczepionych mimo rekordu infekcji

W środę Austria po raz pierwszy przekroczyła próg 30 tys. nowych infekcji koronawirusa w ciągu doby, zgodnie z wcześniejszymi prognozami ekspertów....

zobacz więcej

Według telewizji TV2 zniesiony zostanie obowiązek okazywania certyfikatu szczepiennego, noszenia maseczek, a także ponownie otwarte będą mogły być kluby nocne.

Ponadto infekcja COVID-19 przestanie być klasyfikowana w Danii jako „krytyczna choroba zagrażająca społeczeństwu”, a będzie mieć status sezonowej grypy.

Takie zalecenie wydała ekspercka komisja epidemiczna z uwagi na stosunkowo niewielkie obłożenie oddziałów intensywnej terapii w stosunku do bardzo wysokiej liczby zakażeń omikronem.

Do końca lutego pozostać ma jedynie obowiązek kwarantanny oraz testów na COVID-19 dla wjeżdżających do Danii niezaszczepionych osób.

Premier Danii Mette Frederiksen decyzję o zniesieniu restrykcji ma ogłosić oficjalnie w środę wieczorem w przemówieniu do społeczeństwa.

Komisja epidemiczna przewiduje, że do końca stycznia lub początku lutego wciąż można spodziewać się rosnącej liczby nowych przypadków COVID-19. W Danii obecnie w ciągu doby odnotowuje się ponad 40 tys. zakażeń koronawirusem.

Wcześniej Duńska Agencja Kontroli Chorób Zakaźnych wydała nową ocenę, w której stwierdziła, że epidemia koronawirusa może skończyć się w Danii za kilka tygodni. Prognoza opiera się na założeniu, że społeczeństwo uzyska odporność zbiorową, gdy zdecydowana większość ludzi przechoruje COVID-19 lub zostanie zaszczepiona.

Czytaj także: Pół miliona zakażeń w ciągu doby. Francja z rekordowym przyrostem

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej