RAPORT

Wojna na Ukrainie

Przyszłość NS2 niepewna? Niemiecki minister za dywersyfikacją dostaw gazu

Nord Stream 2 (fot. Peter Kovalev\TASS via Getty Images)
Nord Stream 2 (fot. Peter Kovalev\TASS via Getty Images)

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck opowiedział się za zwiększeniem dywersyfikacji dostaw gazu. W Bundestagu szef Zielonych stwierdził, że w obliczu narastającego konfliktu na Ukrainie przyszłość gazociągu Nord Stream 2 stoi pod znakiem zapytania. Ponadto, prezes największego z niemieckich koncernów energetycznych RWE AG ocenił, że NS2 może nie być potrzebny.

Drastyczny wzrost cen gazu w Holandii. Analitycy są w szoku

Już 161,5 euro za megawatogodzinę (MWh) trzeba było zapłacić w środę rano na holenderskim rynku gazu ziemnego (TTF). Panuje „ekstremalna nerwowość”...

zobacz więcej

Wicekanclerz Niemiec przypomniał o zawieszeniu certyfikacji Nord Stream 2 przez Federalną Agencję Sieci. – Wznowienie tego procesu wymaga sprawdzenia, czy wszystko jest zgodne z przepisami. Wokół tej sprawy narosło wiele wątpliwości, a sytuacja w Donbasie sprawia, że jest ich jeszcze więcej – zaznaczył Robert Habeck, dodając, że w przypadku eskalacji sytuacji na Ukrainie, Rosja musi się liczyć „z każdą opcją”.

Możliwość uniezależnienia się od Kremla minister gospodarki dostrzega w dywersyfikacji dostaw gazu. Bierze on też pod uwagę import skroplonego gazu z Zachodu. Robert Habeck przyznał, że w rządzie federalnym zarysował się spór w sprawie postulowanego przez jego partię długofalowego odejścia od gazu.

Sposobu na wyjście z zależności energetycznej od innych krajów, przy zachowaniu kursu na neutralność klimatyczną, polityk Zielonych upatruje w szybkiej rozbudowie elektrowni wiatrowych. Zdaniem mediów jego plany są zbyt ambitne.

Niemcy domagają się od Holandii gazu. Podwojono plany wydobycia

Duży popyt na holenderski gaz z Niemiec powoduje, iż wydobycie tego surowca w okolicach Groningen w północnej Holandii będzie prawie dwa razy...

zobacz więcej

Prezes Rheinisch-Westfälisches Elektrizitätswerk AG stwierdził, że „gazociąg Nord Stream 2, który kosztował 10 mld euro i został zbudowany wbrew sankcjom USA, może nie być potrzebny”. Pieniądze na budowę gazociągu koncern Gazprom pozyskał m.in. z pożyczek od koncernów energetycznych z Niemiec – Uniter i Winetrshall. Stanowisko opozycyjne ws. zainteresowania NS2 zajęła firma RWE AG.

Według Markusa Krebbera niemiecka gospodarka nadal potrzebuje gazu z Rosji.  Podał on jednak w wątpliwość konieczność budowy kolejnego gazociągu. Zwrócił uwagę, że istnieje już infrastruktura będąca w stanie przesyłać znaczne ilości rosyjskiego gazu. – Myślę, że infrastruktura jest wystarczająca pod względem samej ilości gazu. To bardziej kwestia dywersyfikacji – powiedział w styczniu szef RWE w rozmowie z „Handelsblatt”.

Przepustowość ukraińskich magistrali gazowych wynosi 140 mld m sześc. rocznie; gazociąg jamalski może przesyłać 33 mld m sześc. gazu corocznie; zaś Nord Stream 1 jest zdolny transportować 55 mld m sześc. surowca rocznie. Do tego, nitka Tureckiego Potoku może dostarczyć do krajów unijnych 16 miliardów m sześc. gazu.

Zobacz także: Holandia szykuje się na „ekstremalne scenariusze”, gdyby Rosja odcięła gaz


Do Niemiec ponad połowa dostawy gazu ziemnego dociera z Rosji. Prezes wskazał, że zależność jest dwustronna. Wskazał, że Niemcy „potrzebują rosyjskiego gazu ziemnego, a Rosja potrzebuje naszej waluty” – Mamy wzajemną zależność z Rosją. Gazu z Rosji nie da się zastąpić na krótką metę, ale Rosja potrzebuje też wymiany zagranicznej ze sprzedaży surowców – powiedział Krebber.

Jako kluczowy element planu budowania bezpieczeństwa energetycznego Niemiec prezes RWE AG wskazał „utworzenie rezerw państwowych gazu, tak jak ma to miejsce w przypadku ropy”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
RWE ma ważną rolę w przejściu Niemiec na wykorzystanie energetyki odnawialnej. W ciągu najbliższych latach grupa planuje zainwestować 50 mld euro w OZE. Szef koncernu zwraca uwagę na fazę przejściową. – Nie staniemy się neutralni pod względem emisji CO2 z dnia na dzień, będą etapy pośrednie – zaznaczył Krebber.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej