RAPORT

Wojna na Ukrainie

5 tys. hełmów. Tak Niemcy pomogą Ukrainie

USA wysłały 283 tony broni, Wielka Brytania systemy obrony przeciwpancernej a Niemcy 5 tys. hełmów (fot. Shutterstock)
USA wysłały 283 tony broni, Wielka Brytania systemy obrony przeciwpancernej a Niemcy 5 tys. hełmów (fot. Shutterstock)

Minister obrony Christine Lambrecht ogłosiła, że Niemcy dostarczą Ukrainie 5000 wojskowych hełmów ochronnych. To „bardzo wyraźny sygnał: stoimy po waszej stronie”, powiedziała w środę polityk po posiedzeniu komisji obrony w Berlinie – informuje agencja dpa. Kilka dni wcześniej Niemcy po raz kolejny odrzuciły ewentualność dostaw broni dla Ukrainy, która o nią prosiła. W tej sytuacji Ukraina zaapelowała o przynajmniej 100 tys. hełmów.

W Kijowie wylądował transport z amerykańską bronią

Samolot transportujący 90 ton amerykańskiej broni wylądował na lotnisku w Kijowie – poinformowała w sobotę ambasada USA na Ukrainie.

zobacz więcej

W związku z masowym gromadzeniem się wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą, rząd w Kijowie od pewnego czasu apeluje do rządu niemieckiego o dostarczenie mu broni defensywnej i sprzętu wojskowego.

Ale minister obrony Niemiec Lambrecht twierdzi, że rozmowy w sprawie konfliktu na Ukrainie „wracają na właściwe tory”. – Pracujemy nad tym, by pokojowo rozwiązać ten konflikt w środku Europy – powiedziała.

Jednocześnie niemiecka minister podkreśliła, że w tych rozmowach „są czerwone linie, które nie mogą być negocjowane”. – Nie można negocjować przestrzegania prawa międzynarodowego, nie można dyskutować o integralności państw, a także o suwerenności sojuszu – powiedziała.

Tymczasem Ukraińskie władze zarzucają Niemcom ciche sprzyjanie Putinowi i jego planom. W obliczu groźby inwazji Rosji na Ukrainę mer Kijowa Witalij Kliczko w tekście dla dziennika „Bild” wyraził rozczarowanie postawą Niemiec, którą uważa za „zdradę przyjaciół w dramatycznej sytuacji”.

Czytaj także: Media: Pentagon wyśle żołnierzy elitarnej jednostki do Europy.

Na granicy z Ukraina Rosja ciągle gromadzi wojsko. Jak poinformował w środę portal analityczny Conflict Intelligence TeamW Rosja przerzuciła w pobliże granicy wojska desantowe. Jego eksperci już wcześniej informowali o przegrupowaniu żołnierzy ze Wschodniego Okręgu Wojskowego na Białoruś oraz do rosyjskich obwodów graniczących z Ukrainą. Najnowsze doniesienia mówią o transporcie do miasta graniczącego z Polską.

Ukraina, która obawia się rosyjskiego ataku, wielokrotnie domagała się dostaw broni z Niemiec, ale spotkało się to z odmową rządu koalicyjnego SPD, Zielonych i FDP.

Ukraiński ambasador w Niemczech, Andrij Melnyk powiedział w weekend dziennikowi „Handelsblatt”, że „powaga sytuacji” wymaga od rządu niemieckiego „natychmiastowego przemyślenia i zmiany kursu w kwestii dostaw broni na Ukrainę”. W tej chwili Ukraina nie prosi nawet o broń z Niemiec, ale „o 100 000 hełmów i kamizelek ochronnych dla ochotników”, którzy będą „wspólnie z siłami zbrojnymi bronić ojczyzny”.

Wielka Brytania
dostarczyła Ukrainie lekkie systemy obrony przeciwpancernej, Amerykanie 283 tony broni, Estonia zobowiązała się dostarczyć pociski przeciwpancerne Javelin, a Litwa i Łotwa - rakiety przeciwlotnicze Stinger.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej