RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Moskwa oczekuje pisemnej odpowiedzi w tym tygodniu”. Ławrow ponagla USA

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow (fot. Sergei Fadeichev\TASS via Getty Images)
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow (fot. Sergei Fadeichev\TASS via Getty Images)

Jeśli Rosja nie otrzyma konstruktywnej odpowiedzi i Zachód będzie kontynuował agresywną politykę, Moskwa podejmie w odpowiedzi niezbędne kroki – oświadczył w środę minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Kerry w Moskwie. Ławrow: Pozytywny sygnał w relacjach z USA

Rosja uważa za „ważny i pozytywny sygnał” w relacjach z USA przyjazd do Moskwy specjalnego wysłannika prezydenta USA ds. klimatu Johna Kerry'ego –...

zobacz więcej

Występując w środę w Dumie Państwowej, niższej izbie rosyjskiego parlamentu, Ławrow utrzymywał m.in., że USA i ich sojusznicy „popychają” Ukrainę do agresywnych działań. Minister oznajmił, że Moskwa oczekuje jeszcze w tym tygodniu pisemnej odpowiedzi USA na rosyjskie „propozycje” w dziedzinie bezpieczeństwa, które zawierają m.in. żądanie gwarancji nierozszerzania NATO na wschód, w tym o Ukrainę, oraz wycofanie infrastruktury NATO do granic z 1997 r.

„W zależności od odpowiedzi USA MSZ oraz inne resorty przygotują dla prezydenta Władimira Putina propozycje w sprawie dalszych działań” – zapowiedział Ławrow.

„W ostatnim czasie USA i ich europejscy sojusznicy, zapominając kulturę dyplomacji, zdwoiły wysiłki na rzecz powstrzymywania Rosji” – przekonywał szef dyplomacji Rosji. W jego opinii świadczą o tym m.in. „coraz bardziej prowokacyjne manewry w pobliżu granic Rosji, wciąganie reżimu w Kijowe w orbitę NATO, przekazywanie mu broni oraz popychanie do bezpośrednich prowokacji przeciwko Rosji”.

Ławrow powtórzył również tradycyjne już dla rosyjskiej dyplomacji wezwanie do USA, Francji i Niemiec, by „skłoniły Kijów do wypełniania porozumień mińskich” w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej