RAPORT

Pogarda

Austria znosi lockdown dla niezaszczepionych mimo rekordu infekcji

Najbliższe dni mogą przynieść nawet 35–40 tys. pozytywnych testów dziennie (fot. Jan Hetfleisch/Getty Images)
Najbliższe dni mogą przynieść nawet 35–40 tys. pozytywnych testów dziennie (fot. Jan Hetfleisch/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W środę Austria po raz pierwszy przekroczyła próg 30 tys. nowych infekcji koronawirusa w ciągu doby, zgodnie z wcześniejszymi prognozami ekspertów. Najbliższe dni mogą przynieść nawet 35–40 tys. pozytywnych testów dziennie – poinformowali w środę kanclerz Karl Nehammer i minister zdrowia Wolfgang Mueckstein. Szczyt fali wariantu Omikron w kraju spodziewany jest za ok. 14 dni.

Pół miliona zakażeń w ciągu doby. Francja z rekordowym przyrostem

Francja odnotowała we wtorek 501 635 nowych przypadków COVID-19 w ciągu 24 godzin, to najwięcej od początku epidemii w tym kraju. Liczba...

zobacz więcej

Nehammer z Muecksteinem poinformowali także, że w najbliższy poniedziałek (31 stycznia) zostanie zniesiony lockdown dla osób, które nie zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi .

Jak uzasadniali ten krok eksperci z komisji GECKO, powołanej do walki z pandemią, utrzymywanie tego przepisu nie jest już potrzebne, ponieważ „nie ma ryzyka przeciążenia zdolności intensywnej opieki w szpitalach”.

Blokady dla osób niezaszczepionych były „środkiem, na który wiele osób narzekało od tygodni, ale było to nieuniknione ze względu na politykę zdrowotną” – wyjaśnił Nehammer. Jak podkreślił dodatkowo minister zdrowia, blokada mająca na celu głównie ograniczanie kontaktów społecznych osób niezaszczepionych zadziałała skutecznie w okresie Bożego Narodzenia i sylwestra.

MZ Izraela: Wkrótce pobijemy ubiegłoroczny rekord ciężkich przypadków COVID–19

Eksperci ministerstwa zdrowia Izraela ostrzegli we wtorek, że liczba ciężkich przypadków zachorowań na COVID–19 pobije wkrótce ustanowiony w...

zobacz więcej

20 stycznia austriacki parlament przegłosował ustawę o powszechnym obowiązku szczepienia przeciw COVID–19. Przepisy mają obejmować mieszkańców Austrii, którzy ukończyli 18 lat.

Rada Federalna będzie zatwierdzać ustawę w drodze głosowania 3 lutego. Ma ona wejść w życie na początku lutego i będzie egzekwowana od połowy marca.

Zgodnie z przepisami osoby niezaszczepione przeciw COVID–19 będą zobowiązane do przyjęcia szczepienia jednym z zatwierdzonych preparatów. Za brak szczepień (o ile nie zwolni z tego stan zdrowia lub uzasadnione przeciwskazania medyczne) grozić mogą grzywny wynoszące nawet 3600 euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej