RAPORT

Wojna na Ukrainie

Holandia szykuje się na „ekstremalne scenariusze”, gdyby Rosja odcięła gaz

Rosyjski gazociąg (fot. O.Pereverzev/Pacific Press/LightRocket/Getty Images)
Rosyjski gazociąg (fot. O.Pereverzev/Pacific Press/LightRocket/Getty Images)

Holandia szykuje się na „ekstremalne scenariusze”, gdyby Rosja wstrzymała dostarczanie gazu w związku z konfliktem z Ukrainą – oświadczył minister klimatu i energii Rob Jetten.

„Holandia zrywa z Niemcami”. Większość parlamentarna za sprzedażą broni Ukrainie

Władze Niderlandów są gotowe udzielić wsparcia wojskowego Ukrainie – poinformował podczas wystąpienia w Stanach Generalnych w Hadze wicepremier i...

zobacz więcej

Podczas debaty w izbie niższej parlamentu (Tweede kamer) posłowie wyrażali obawy dotyczące możliwego kryzysu gazowego w przypadku agresji Rosji na Ukrainę.

– Obecnie ok. 20 proc. europejskiego gazu pochodzi z Rosji – mówił posłom minister Jetten, zaznaczając, że odcięcie dostaw surowca przez Moskwę zaszkodzi przede wszystkim Europie Wschodniej i Finlandii.

– Obawiamy się skrajnej sytuacji, dlatego też obecnie się na nią przygotowujemy – powiedział Jetten. Zdaniem ministra klimatu i energii zapasy gazu są obecnie wystarczające i „w normalnej sytuacji przetrwamy tę zimę całkiem dobrze”.

Zobacz także: W tajemnicy przed parlamentem negocjowali z Rosją


Jeżeli dojdzie do konfliktu, gabinet ma przygotowany plan awaryjny. – Priorytetem będzie zapewnienie dostaw surowca dla gospodarstw domowych i szpitali – wskazywał szef resortu, zaznaczając, że niezbędna będzie międzynarodowa kooperacja w sprawie dostaw gazu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej