RAPORT

Wojna na Ukrainie

Akt oskarżenia przeciw Emilianowi B. Zaskakujące ustalenia

Emilian B. (fot. FB/Burmistrz Miasta Jawora)
Emilian B. (fot. FB/Burmistrz Miasta Jawora)

Prokuratura Okręgowa w Legnicy skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Emilianowi B., burmistrzowi Jawora. Śledczy twierdzą, że samorządowiec przekroczył uprawnienia, złośliwe naruszał prawa pracownicze i dopuścił się korupcji. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Afera podkarpacka. Były poseł Jan B. oskarżony o korupcję. „Przyjął kilogram złota”

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu posłowi PSL Janowi B. – potwierdza Prokuratura Krajowa. Według śledczych był polityk w zamian za...

zobacz więcej

Jak przekazała Lidia Tkaczyszyn, rzeczniczka legnickiej prokuratury, akt oskarżenia dotyczy wydarzeń z lat 2016-19. Emilian B. funkcję burmistrza Jawora objął w grudniu 2014 r. W tym czasie jego zastępcą została Agnieszka R.; kobietę również objęto oskarżeniem.

B. po objęciu fotela burmistrza zaczął dokonywać zmian kadrowych w urzędzie i innych jednostkach podległych. „Oboje oskarżeni, Emilian B. i Agnieszka R., postanowili między innymi dokonać zmiany na stanowisku sekretarza gminy Jawor i faktycznie zwolnić pracownicę zajmującą to stanowisko” – wskazuje rzeczniczka w komunikacie.

W tym celu 10 marca 2016 r. poprosili sekretarz gminy Jawor do gabinetu burmistrza, „w którym działając w celu zmuszenia ww. do rezygnacji z pełnionej funkcji, zamknięto pokrzywdzoną wraz z oskarżonymi do czasu, aż zgodziła się zrezygnować z dotychczas zajmowanego stanowiska”.

– Pozbawienie wolności pokrzywdzonej w tym pomieszczeniu i „przekonywanie” jej do rezygnacji ze stanowiska trwało około godzinę. Osobą, która wykonała bezprawne polecenie oskarżonej Agnieszki R. i zamknęła od zewnątrz drzwi gabinetu burmistrza Jawora, był trzeci oskarżony w niniejszej sprawie, Marcin D., zatrudniony w Urzędzie Miejskim w Jaworze w charakterze kierowcy – opisuje rzeczniczka.

Inna pracownica, której wcześniej oskarżona wydała takie samo bezprawne polecenie, nie wykonała go.

Afera policka. Akt oskarżenia dla byłej działaczki PO i prezesa zakładów chemicznych

Dwa akty oskarżenia w wątkach tzw. afery polickiej skierowano do sądu - poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie....

zobacz więcej

„Po podpisaniu przez pokrzywdzoną oświadczenia o rezygnacji z dotychczas zajmowanego stanowiska, objęła ona zaproponowane jej stanowisko naczelnika Wydziału Windykacji Należności, na którym pracowała przez kilka miesięcy, po czym oskarżony Emilian B. zwolnił ją 25 października 2016 r. z tego stanowiska oraz z pracy w Urzędzie Miejskim w Jaworze”.

Po rozpoznaniu pozwu pokrzywdzonej sąd w Legnicy orzekł o przywróceniu pokrzywdzonej do pracy na poprzednio zajmowanym stanowisku. Emilian B. i Agnieszka R. nie byli jednak tym zainteresowani, znosząc wcześniej w strukturach urzędu takie stanowisko.

„Pomimo zgłoszenia przez pokrzywdzoną gotowości podjęcia pracy, oskarżeni odmawiali jej ponownego przyjęcia do pracy zgodnie z treścią wyroku sądowego, proponowali zatrudnienie na innym stanowisku, nie przygotowali pokrzywdzonej stanowiska pracy ani nie zgłosili niezwłocznie wymienionej jako zatrudnionego pracownika do ZUS-u. Po kilku zaś dniach pozorowanej restytucji, 26 kwietnia 2018 r. oskarżony Emilian B. ponownie zwolnił pokrzywdzoną z pracy w Urzędzie Miejskim w Jaworze za wypowiedzeniem, które to wypowiedzenie prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy z dnia 15 maja 2019 r. zostało ocenione jako wypowiedzenie z naruszeniem prawa” – opisuje rzeczniczka.

W ten sposób, podkreślają śledczy, Emilian B. nie dopuścił do „faktycznej realizacji prawomocnie orzeczonej przez Sąd restytucji stosunku pracy tej pokrzywdzonej w Urzędzie Miejskim w Jaworze na poprzednio zajmowanym stanowisku”.

Upolityczniona wiewiórka w Inowrocławiu. „Brejza poświęcił miasto dla kariery syna”

Ryszard Brejza poświęcił miasto dla kariery politycznej swojego syna, a najważniejszy symbol Inowrocławia wykorzystuje do walki politycznej – mówi...

zobacz więcej

W zakresie oskarżenia Emiliana B. objęto także drugi wątek; przyjmowanie przez samorządowca korzyści majątkowych od prezesa gminnej spółki w Jaworze w zamian za możliwość dalszego pełnienia funkcji prezesa zarządu tej spółki oraz za podwyższenie jego uposażenia. Jak wynika z dowodów, Emilian B. od 2016 do 2017 r. przyjął korzyść majątkową w łącznej kwocie 6 tys. zł. Żądał od wskazanego wyżej prezesa comiesięcznego przekazywania mu kwoty po 500 zł, co prezes zależnej spółki gminnej czynił, a kiedy zaprzestał przekazywania Emilianowi B. części swojego wynagrodzenia, to na podstawie uchwały Rady Nadzorczej zarządzanej spółki został odwołany ze stanowiska prezesa jej zarządu” – wskazuje rzeczniczka.

Prokurator oskarżył Emiliana B. o trzy przestępstwa: o przekroczenie uprawnień i pozbawienie wolności podległej mu służbowo pracownicy w celu zmuszenia jej do rezygnacji z pełnionej funkcji Sekretarza Miasta Jawora, o przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków i złośliwe naruszanie praw pracowniczych wymienionej pokrzywdzonej, w tym przez odmowę przyjęcia jej do pracy, o której przywróceniu do pracy orzekł prawomocnym wyrokiem sąd oraz o przyjmowanie korzyści majątkowych.

Agnieszkę R. prokurator oskarżył o dwa przestępstwa: o przekroczenie uprawnień i pozbawienie wolności podległej służbowo pracownicy oraz o złośliwe naruszanie praw pracowniczych.

Marcina D. prokurator oskarżył o pozbawienie wolności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej