RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rzadka roślina skradziona z ogrodu botanicznego

Anthurium veitchii to król anthurium pochodzący z Kolumbii (fot. FB/Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego)
Anthurium veitchii to król anthurium pochodzący z Kolumbii (fot. FB/Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego)

Niestety wieści ze szklarni nie zawsze są dobre. Z przykrością musimy Wam donieść, że w czasie ostatniego weekendu z kolekcji szklarni tropikalnej zginęło dorodne Anthurium veitchii – jedyny okaz tego gatunku w Ogrodzie Botanicznym, o dużej wartości naukowej – poinformował ogród botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.

Nie tylko barszcz Sosnowskiego. Toksyczne rośliny groźne dla dzieci

Konwalie, cis, śnieguliczka, owoce ligustra – popularne rośliny z naszego otoczenia mogą być groźne dla zdrowia i życia dzieci – przestrzegają...

zobacz więcej

Jak przekazał ogród, roślina, w postaci młodej sadzonki, przywędrowała do Warszawy z Drezna i wspaniale się zaaklimatyzowała. „W kolekcji południowoamerykańskiej, gdzie została posadzona, jest wielu innych przedstawicieli rodziny obrazkowatych, które ostatnio, nie bez przyczyny, stały się modne i chętnie uprawiane w domach” – dodał.

Botanicy uważają, że złodziej zapewne zdawał sobie sprawę z wartości takiego okazu, gdyż wyciągnął całą roślinę z gruntu, pozostawiając jedynie etykietę i urwany liść wetknięty w ziemię.

Kolekcja roślin szklarniowych w ogrodzie jest największa w Warszawie, obejmuje ponad 2 tys. gatunków. Często są to unikatowe okazy pochodzące z różnych stron świata.

„Chętnie dzielimy się tym bogactwem, udostępniając zdjęcia, informacje, ale przede wszystkim samą kolekcję zwiedzającym – w tym roku, po raz pierwszy historii Ogrodu, również zimą” – podkreślił ogród.

Naukowcy: mamy piąty ocean

Trwające przeszło 130 lat badania wód wokół Antarktydy sprawiły, że według badaczy zasługują one na miano Oceanu Południowego. Pomysł zaproponowało...

zobacz więcej

„Gościmy wspaniałych, wiernych miłośników roślin, którzy interesują się roślinami i doceniają możliwość obejrzenia ich w naszej kolekcji. Z przykrością jednak konstatujemy, że są także osoby, które nie szanują własności Uniwersytetu Warszawskiego i naszej pracy” – zaznaczyli botanicy prosząc wszystkich, którym zależy na jakości kolekcji, o uwagę i brak akceptacji dla tych – na całe szczęście nielicznych – którzy chcą nam wszystkim odebrać przyjemność podziwiania naszych roślin.

Ogród poinformował również, że teren jest monitorowany, a kradzież została zgłoszona organom ścigania. „Mamy nadzieję, że odstraszy to kolejnych śmiałków” – napisali botanicy.

Anthurium veitchii to król anthurium pochodzący z Kolumbii. Ma duże, zwisające liście, które mogą mieć kilka stóp długości. Anthuria są bardzo skuteczne w oczyszczaniu powietrza.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej