RAPORT

Wojna na Ukrainie

Bruce Liu uświetni koncert urodzinowy Fryderyka Chopina

Zwycięzca XVIII Konkursu Chopinowskiego Bruce Liu (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Zwycięzca XVIII Konkursu Chopinowskiego Bruce Liu (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Koncert z okazji 212. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina zostanie uświetniony występem zwycięzcy ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego Bruce'a (Xiaoyu) Liu. Bilety zostały wyprzedane w siedem minut od startu sprzedaży.

Andrzej Duda: Dziękuję laureatom konkursu za rozsławianie muzyki Chopina

Dziękuję laureatom i pianistom Konkursu za to, że grali Chopina, rozsławiając jego muzykę i imię na całym świecie – powiedział w czwartek podczas...

zobacz więcej

Zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Bruce (Xiaoyu) Liu wystąpi 1 marca o godz. 19 w Filharmonii Narodowej. W programie uroczystego koncertu znalazły się kompozycje Fryderyka Chopina: Nokturn cis-moll op. 27 nr 1, Rondo à la Mazur F-dur op. 5, Ballada F-dur op. 38, Ballada As-dur op. 47, a także Sonata b-moll op. 35 oraz Andante spianato i Wielki Polonez Brillante Es-dur op. 22.

– Koncert wyprzedał się w całości. Jesteśmy zachwyceni i ogromnie cieszymy się, że emocje, które wzbudził Konkurs Chopinowski nie opadły i chęć obcowania z muzyką Chopina jest tak wielka, że właściwie kupowanie biletów na koncert laureata konkursu zmieniło się niemalże w zawody sportowe – podkreślił rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Aleksander Laskowski.

Podkreślił, że „byliśmy przygotowani na to, że bilety szybko się sprzedadzą, ponieważ mamy już doświadczenie z Konkursu Chopinowskiego”.

– Bilety na cały konkurs, który ostatecznie odbył się w ubiegłym roku, zostały sprzedane w ciągu zaledwie trzech godzin. Tym razem koledzy mierzyli czas i okazało się, że wszystko trwało siedem minut – powiedział.

– Możemy się tylko cieszyć, ze muzyka Fryderyka Chopina budzi takie emocje i tak przyciąga ludzi – podkreślił Aleksander Laskowski.

Poznaliśmy zwycięzcę XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zajął I miejsce w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina - podał w nocy ze środy na...

zobacz więcej

Powiedział także, że „Bruce, który o tym wie, też bardzo się cieszy”. – Konkurs zmienił jego życie. Objechał już prawie cały świat z recitalami i koncertami chopinowskimi. Rzeczywiście czuje się mocno związany z wydarzeniem, które uczyniło go pianistą sławnym i rozchwytywanym – wskazał.

Jednocześnie Laskowski zapewnił, że „jeżeli ktoś nie miał szczęścia i nie udało mi się kupić biletu, może oglądać streaming z koncertu na naszym kanale na YouTube, może również posłuchać transmisji w Programie Drugim Polskiego Radia”.

Dodał, że „można także kupić wydaną przez nas, czyli Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, płytę z nagraniami Bruce'a Liu z konkursu”. Na tej płycie znajduje się m.in. Koncert e-moll Fryderyka Chopina z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki, czyli finałowy występ Bruce'a Liu w konkursie.

Zobacz także: Prezydent Duda pogratulował zwycięzcy XVIII Konkursu Chopinowskiego


Tego dnia wystąpi również Piotr Alexewicz. Pierwszy recital artysty na instrumencie historycznym transmitowany będzie o godz. 12 z Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli przez Program 2 Polskiego Radia i na kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Wiceszef MSZ gra Chopina. Film podbija sieć [WIDEO]

MSZ promuje XVIII Konkurs Chopinowski spotem, w którym wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk wykonuje na fortepianie walc Des-dur op. 64 nr 1...

zobacz więcej

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 r. w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertów z China NCPA Orchestra.

Odbył też dwa tournées po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Po zwycięstwie w Konkursie Chopinowski Bruce Liu rozpoczął trasę koncertową. W ramach tej trasy wystąpił w Polsce w katowickiej siedzibie NOSPR, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu oraz w Poznaniu z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej