RAPORT

Wojna na Ukrainie

Żołnierze będą zaangażowani w budowę zapory na granicy polsko–białoruskiej

Wojsko wciąż chroni polskiej granicy (fot. PAP/D.Delmanowicz, zdjęcie ilustracyjne)
Wojsko wciąż chroni polskiej granicy (fot. PAP/D.Delmanowicz, zdjęcie ilustracyjne)

Przeprowadziłem odprawę z dowódcami Wojska Polskiego w sprawie budowy stałej zapory na granicy polsko–białoruskiej. Żołnierze będą zaangażowani w cały proces budowy – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Koparki na granicy z Białorusią. Ruszyła budowa zapory [WIDEO]

– Ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej; to największa inwestycja w historii formacji – poinformowała we wtorek Straż Graniczna....

zobacz więcej

„Wojsko wciąż chroni polskiej granicy, na miejscu pełni służbę kilkanaście tysięcy żołnierzy” – napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

We wtorek Straż Graniczna poinformowała, że ruszyła budowa bariery na granicy polsko–białoruskiej. „Straż Graniczna przekazała place pod budowę wykonawcom.

To największa inwestycja budowlana w historii Straży Granicznej. Długość bariery to 186 km, koszt jej budowy – 1,6 mld zł” – podała SG.

Roboty budowlane, na które zakontraktowano 644 mln zł, wykonują firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Prace na granicy odbywać się będą równolegle na czterech odcinkach. Budimex postawi zaporę na dwóch odcinkach o długości łącznie 105,5 km, a Unibep – kolejnych dwóch o długości 80,7 km.

Żaryn: Białoruś zainteresowana utrzymywaniem „pełzającej” formy granicznego napięcia

Białoruś będzie zainteresowana utrzymywaniem „pełzającej” formy granicznego napięcia z udziałem migrantów – powiedział w środę rzecznik ministra...

zobacz więcej

Rzeczniczka SG por. Anna Michalska wyjaśniła w poniedziałek, że wykonana została dokumentacja techniczna na pierwsze fragmenty odcinków (łącznie ponad 20 km). „Prace rozpoczynają się od wiercenia pali i ich betonowania w ziemi” – zaznaczyła. Jeszcze w tym tygodniu na teren budowy zaproszeni zostaną dziennikarze.

Równolegle w Siedlcach produkowane są stalowe przęsła. To podstawowe elementy zapory, które wykonuje konsorcjum trzech firm: Polimex–Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Wartość umowy z konsorcjum to 589 mln złotych.

Inwestycja – zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada – jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej