RAPORT

Pogarda

Kolejna kompromitacja Onetu. Komentarze są bezlitosne

Onet ujawnia nazwiska osób, których nie ma w bazach dot. szczepień (fot. Krzysztof Jarosz / Forum)
Onet ujawnia nazwiska osób, których nie ma w bazach dot. szczepień (fot. Krzysztof Jarosz / Forum)

Najnowsze

Popularne

Onet opublikował nazwiska polityków i innych osób publicznych, które – jak podano – „ukrywają, że nie zaszczepiły się” przeciwko koronawirusowi. Publikację portal zilustrował zdjęciem premiera Mateusza Morawieckiego, który jest zaszczepiony. Internauci komentują, że pracownicy Onetu w ten sposób szczują na polityków i ujawniają ich dane wrażliwe. „Straszna i żałosna publikacja” – podkreślają komentujący w mediach społecznościowych.

„Romans” Onetu z Władimirem Putinem. Zobacz 10 przykładów

Gdy w obliczu zagrożenia wojną portal Onet opisał sportowe zamiłowania Władimira Putina, w internecie wylała się fala krytyki. Ale podobnych...

zobacz więcej

„Postanowiliśmy sprawdzić, czy przedstawiciele świata polityki — zwłaszcza związani z koalicją — odpowiadają na wezwania rządu do szczepienia się przeciw koronawirusowi” – piszą pracownicy Onetu i dodają, że część polityków nie chciała ujawnić, czy i ile dawek szczepionki przeciw COVID-19 przyjęli.

Portal podkreśla, że informacje dotyczące szczepień polityków i innych osób publicznych zweryfikował „na podstawie państwowych baz. Brakuje tam wielu znanych polityków, głównie z PiS” – czytamy. Chodzi o informacje zawarte w bazach EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski) oraz SEPIS, czyli baza sanepidu.

Z publikacji wynika, że „zaszczepieni są wszyscy konstytucyjni ministrowie”. „Większość ma na koncie już po trzy dawki, tylko jeden z ministrów przyjął jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson. W pełni zaszczepieni są także wszyscy urzędnicy zajmujący ministerialne stanowiska w Kancelarii Prezydenta, a także wywodzący się z PiS marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicemarszałek Ryszard Terlecki” – czytamy.

Onet już nie ociepla wizerunku Putina? Tekst-laurka został całkowicie zmieniony

Należący do RASP portal Onet całkowicie zmienił narrację ws. sportowych pasji prezydenta Rosji. W sobotę opublikowany został artykuł, będący...

zobacz więcej

Dalej pracownicy portalu twierdzą, że „w bazie zaszczepionych” nie ma wiceministra finansów Piotra Patkowskiego oraz wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Żalka.

Według Onetu w kierownictwie PiS zaszczepieni są prezes PiS Jarosław Kaczyński, jego zastępcy ministrowie Mariusz Błaszczak i Mariusz Kamiński oraz premier Mateusz Morawiecki. Z kolei – wylicza portal – „w bazie zaszczepionych nie znaleźliśmy byłej premier Beaty Szydło i byłego szefa MON Antoniego Macierewicza”.

Jednak Beata Szydło przysłała swój belgijski certyfikat. — Szczepiłam się w Parlamencie Europejskim, dlatego nie ma mnie w polskiej bazie. Swoją drogą uważam, że ten system trzeba ujednolicić w UE — przekazała była premier.

Onet podaje, że w bazie nie ma też nazwiska sędzi Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz. Dalej jest mowa o posłach Konfederacji, z których – jak czytamy – trzech z 11 jest zaszczepionych. Ponadto pracownicy Onetu piszą, że w bazie nie ma nazwiska prezesa TVP Jacka Kurskiego.

Internauci: Czy RODO jeszcze obowiązuje?


Tekst Onetu ostro skrytykowali internauci, którzy wytknęli pracownikom portalu, że wprowadzają ludzi w błąd poprzez ilustrowanie tekstu zdjęciem premiera Morawieckiego, który jest zaszczepiony. „Takie rozliczanie to zwykłe szczucie i mruganie okiem do tłuszczy z widłami. (…) Straszna i żałosna publikacja” – piszą internauci.

„Sprawdzaliście pod kątem statusu ozdrowieńców? Na szczepienie można zapisać się nie wcześniej niż po upływie 30 dni od pozytywnego testu, a najlepiej w ciągu 3-6 miesięcy, to już tylko zalecenie” – komentuje kolejny. Jeszcze inny internauta pyta: „Czy Onet uzyskał legalny dostęp do SEPIS i Ewp? Jak?”. „Czy RODO jeszcze obowiązuje, czy to tylko świstek papieru którym można się podetrzeć?” – pisze internauta. „Wstawienie zdjęcia Morawieckiego to już żałosne” – wskazuje inny.

Część komentujących zwróciła się do Urzędu Ochrony Danych Osobowych z pytaniem, „w jaki sposób są chronione i przetwarzane tak wrażliwe dane dotyczące zdrowia i zabiegów medycznych, że można o nich poczytać w necie?”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej