RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowe informacje ws. afery Nowaka. „Przy łapówkach powoływał się na Brukselę”

Sławomir Nowak (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)
Sławomir Nowak (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Według prokuratury Sławomir Nowak miał obiecywać notowanej na giełdzie spółce logistycznej korzystne rozstrzygnięcie przez Komisję Europejską sporu tego podmiotu z władzami Czarnogóry – informuje „Gazeta Polska”.

Nowe informacje ws. afery Nowaka. Czym był Klub Rekina?

Sławomir Nowak był jednym z założycieli tzw. Klubu Rekina, nieformalnej organizacji biznesowo-towarzyskiej – donosi „Gazeta Polska”, która ujawnia...

zobacz więcej

Tygodnik podaje, że w zamian należąca do niego firma pod płaszczykiem usług doradczych zgarnęła blisko 240 tys. zł.

„GP” przypomina, że 20 lipca 2020 r. agenci CBA zatrzymali Sławomira Nowaka, byłego wpływowego polityka PO, ministra transportu w rządzie Donalda Tuska. Prokuratura Okręgowa postawiła mu zarzuty korupcji. Według śledczych Nowak w latach 2016-2019, będąc prezesem Ukrawtodoru, ukraińskiej agencji drogowej (posiadający wówczas status urzędnika państwowego), miał przyjmować łapówki za wspieranie firm starających się tam o kontrakty.

W organizacji procederu mieli mu pomagać – zatrzymani razem z nim – płk Dariusz Z., były dowódca elitarnej jednostki GROM i Jacek P., trójmiejski biznesmen, prywatnie sąsiad i przyjaciel ekspolityka.

Obrazy Dwurnika i Bereźnickiego „za pieniądze z łapówek”. Nowak „nie miał gdzie ich powiesić”

Na polecenie byłego ministra Sławomira Nowaka Jacek P., jego przyjaciel i sąsiad, kupił za pieniądze pochodzące z przestępstw obrazy – „Gdańsk”...

zobacz więcej

„Obydwaj przyznali się do winy i poszli na współpracę, obciążając Nowaka. Półtora roku później, 21 grudnia 2021 r., prokuratura przesłała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko byłemu ministrowi i 14 innym osobom” – podaje gazeta.

„GP” informuje, że dotarła do jawnej części tego dokumentu. Liczy on ponad 110 stron. Oprócz uzasadnienia zawiera też listę świadków i spis załączonych materiałów (kluczowe dowody znajdują się w niejawnej części akt).

„Nowak – obecnie bezrobotny, będący na utrzymaniu żony – jest oskarżony o 17 przestępstw. Większość z nich dotyczy okresu, gdy kierował Ukrawtodorem. To wtedy według śledczych miał stworzyć zorganizowaną grupę przestępczą czerpiącą zyski z korupcji, piorącą brudne pieniądze i powołującą się na wpływy w Polsce, na Ukrainie i w Unii Europejskiej i kierować nią” – podaje tygodnik.

W poniedziałek „Gazeta Polska” informowała, że jeden z wątków śledztwa obejmował działalność tzw. Klubu Rekina , czyli nieformalnej organizacji biznesowo-towarzyskiej, która powstała „krótko po objęciu przez koalicję PO–PSL władzy w Polsce”.

„Miała być kopią podobnych klubów działających od lat na amerykańskich uniwersytetach. Wśród założycieli Klubu Rekina znaleźli się obok Nowaka także Jacek P., jego przyjaciel i sąsiad, oraz Leszek K., menedżer z branży medialno-marketingowej (wszyscy objęci są aktem oskarżenia). Członkowie organizacji mieli się wzajemnie wspierać, robić wspólne interesy i dzielić równo zarobione pieniądze. Symbolicznie każdy otrzymywał ząb rekina” – opisuje gazeta.

We wtorek dziennikarze donosili, że na polecenie Nowaka Jacek P. kupił za pieniądze pochodzące z przestępstw obrazy – „Gdańsk” Edwarda Dwurnika i „Chłopcy” Kiejstuta Bereźnickiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej