RAPORT

Wojna na Ukrainie

Analitycy: Rosyjski desant w pobliżu Ukrainy, przy granicy z Polską [WIDEO]

Zdjecia satelitarne rosyjskiego uzbrojenia gromadzonego w okolicy Smoleńska (fot. PAP/EPA/SATELLITE IMAGE 2021 MAXAR TECHNOLOGIES)
Zdjecia satelitarne rosyjskiego uzbrojenia gromadzonego w okolicy Smoleńska (fot. PAP/EPA/SATELLITE IMAGE 2021 MAXAR TECHNOLOGIES)

Rosja przerzuca wojska desantowe w pobliże ukraińskiej granicy – informuje portal analityczny Conflict Intelligence Team. Jego eksperci już wcześniej informowali o przegrupowaniu żołnierzy ze Wschodniego Okręgu Wojskowego na Białoruś oraz do rosyjskich obwodów graniczących z Ukrainą. Najnowsze doniesienia mówią o transporcie do miasta graniczącego z Polską.

Putin „rozszerza więzi” we Włoszech. Ujawniono szczegóły kontrowersyjnego spotkania

Szefowie największych włoskich firm spotkają się z Władimirem Putinem – donosi „Financial Times”. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że w rozmowie z...

zobacz więcej

Conflict Intelligence Team przypomina, że Moskwa od jesieni gromadzi wojska w pobliżu ukraińskiej granicy. Jednocześnie przerzuca siły na Białoruś, gdzie w lutym mają się rozpocząć rosyjsko-białoruskie manewry.

Szykują atak na Ukrainę?


Analitycy powołują się na dane z otwartych źródeł. Między innymi odnalazł w internecie film, pokazujący wojskowy transport w rejonie Briańska. Na platformie kolejowej – według ekspertów – miały się znajdować transportery i ciężarówki wykorzystywane przez wojska desantowe. Oficjalnie ministerstwo obrony tłumaczy, że przerzut wojsk jest związany z ćwiczeniami, a Kreml odrzuca oskarżenia o przygotowywanie ataku na Ukrainę.

Rosyjskie wojska w Brześciu


Z najnowszych doniesień Conflict Intelligence Team wynika, że widziany w pobliżu Briańska transport dotarł koleją do Brześcia, miasta graniczącego z Polską i oddalonego o 50 km od Ukrainy. Państwa NATO zapowiedziały, że nie pozostaną obojętne, gdyby doszło do rosyjskiej agresji na sąsiedni kraj i zagroziły Rosji dotkliwymi sankcjami.

Zobacz także: Urabianie po rosyjsku. „Eksperci” Rossija1 rozrysowują plany ataku na Polskę i kraje bałtyckie
teraz odtwarzane
„Eksperci” Rossija1 rozrysowują plany ataku na Polskę i kraje bałtyckie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej