RAPORT

Wojna na Ukrainie

Boris Johnson łamał restrykcje. Powstaje raport

Boris Johnson zapewnia, że nie złamał prawa (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)
Boris Johnson zapewnia, że nie złamał prawa (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Raport z wewnętrznego dochodzenia w sprawie imprez z udziałem premiera Borisa Johnsona na Downing Street i w innych budynkach brytyjskiego rządu w czasie restrykcji covidowych może zostać opublikowany już w środę – podała we wtorek wieczorem stacja Sky News.

Skandaliczne zachowanie hiszpańskiego europosła. Halicki broni kolegi

Europoseł z Hiszpanii, który ma badać w naszym kraju sprawę Pegasusa stwierdził, że „spróbuje zmienić władze” w Polsce. – Jeśli ktoś, zresztą z...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Według Sky News Sue Gray, urzędniczka prowadząca dochodzenie, otrzymała zdjęcia, na których premier Boris Johnson oraz inne osoby trzymają butelki wina i nie zachowują dystansu społecznego.

Po tym, jak we wtorek przed południem londyńska policja metropolitalna poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie „szeregu” wydarzeń na Downing Street i w innych budynkach rządowych pod kątem złamania restrykcji covidowych, w brytyjskich mediach pojawiły się przypuszczenia, że publikacja raportu Sue Gray może zostać wstrzymana do czasu zakończenia policyjnego śledztwa.

Johnson straci posadę?


To odsunęłoby na pewien czas wiszącą nad Johnsonem groźbę odwołania go z funkcji lidera Partii Konserwatywnej, a w konsekwencji ze stanowiska premiera, bo według źródeł, na które powołuje się Sky News, śledztwo policyjne potrwa raczej „tygodnie niż dni”.

Jednak jak podała we wtorek wieczorem Sky News, policja nie wniosła sprzeciwu wobec publikacji raportu przed zakończeniem jej śledztwa. Prawdopodobnie będzie zawierał faktyczny opis tego, co wydarzyło się podczas wielu domniemanych imprez i może zawierać ocenę, czy wydarzenia te naruszyły obowiązujące wówczas zasady. Rzecznik Johnsona powtórzył we wtorek po południu, że rząd chce, by raport opublikowany został „tak szybko, jak to możliwe” i podkreślił, że biuro premiera nie próbuje zablokować jego publikacji. Zapewnił też, że Johnson jest gotowy do tego, by odpowiedzieć na pytania policji, choć nie uważa, by podczas któregokolwiek z domniemanych przyjęć złamał prawo.

Wcześniej Johnson zobowiązał się, że po publikacji raportu Sue Gray złoży oświadczenie i będzie odpowiadał na pytania posłów.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Od raportu Sue Gray wielu posłów Partii Konserwatywnej uzależnia decyzję, czy złożyć wniosek o wewnątrzpartyjne głosowanie nad wotum nieufności dla Johnsona jako jej lidera. Aby takie głosowanie zostało przeprowadzone, musi się o to zwrócić co najmniej 15 proc. posłów tego ugrupowania, co oznacza 54 osoby.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej