RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Sprawiedliwa transformacja energetyczna to ochrona przemysłu i miejsc pracy”

Minister Piotr Nowak spotkał się w Paryżu m.in. z francuską minister ds. przemysłu Agnes Runacher (fot. MRiT)
Minister Piotr Nowak spotkał się w Paryżu m.in. z francuską minister ds. przemysłu Agnes Runacher (fot. MRiT)

Wzmocnienie stosunków gospodarczych, pakiet Fit for 55 i obecna sytuacja energetyczna Europy – to niektóre tematy wtorkowych rozmów w Paryżu ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka z francuskimi ministrami resortów gospodarczych. Resort wskazał, że Francja jest obecnie naszym trzecim partnerem handlowym pod względem polskiego eksportu, zaraz po Niemczech i Czechach.

Za kilka dni spadną ceny paliw. Daniel Obajtek: W Polsce już mamy najtańsze paliwo w Europie

Premier zapowiedział od 1 lutego obniżkę VAT z 23 do 8 proc. i my będziemy tę podwyżkę szybko implementować. W Polsce paliwo będzie jeszcze tańsze...

zobacz więcej

Ubiegły rok – jak podało MRiT – przyniósł dynamiczne ożywienie w obrotach handlowych między naszymi krajami: po 11 miesiącach 2021 roku polski eksport do Francji wzrósł o 21 proc. – blisko 15 mld euro i o tyle samo import (21 proc.) – 8,7 mld euro.

Ministerstwo zwraca też uwagę, że francuskie firmy zajmują czwarte miejsce wśród największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Wartość kapitału francuskiego zainwestowanego w naszym kraju wyniosła 17,2 mld euro w 2020 roku. Obecnie w Polsce działa ponad 1200 podmiotów z kapitałem francuskim.

Resort rozwoju i technologii zauważa też, że Polscy przedsiębiorcy są obecni na francuskim rynku. „W 2020 r. polska spółka CHEMET kupiła aktywa Altifort GLI SAS i stała się wiodącymi producentem zbiorników LPG w Unii Europejskiej. Z kolei InPost z sukcesem sfinalizował przejęcie Mondial Relay w 2021 roku” – wskazano w informacji MRiT.

Ministerstwo przekazało, że podczas spotkania z francuskim ministrem gospodarki Francji Brunonem Le Mairem Nowak oświadczył, że docenia, iż prezydencja francuska jest zdecydowana zaangażować Radę ds. Konkurencyjności w monitorowanie negocjacji pakietu Fit for 55.

Minister podkreślił też, że ważną rolę w obecnej zielonej transformacji odgrywa system ETS (unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2). Polska – jak wyjaśniono w informacji resortu – postuluje jego reformę, aby zatrzymać manipulacje cenami na rynku ETS i ograniczyć rolę instytucji finansowych w wyznaczaniu ich ceny.

Podczas spotkania poruszono także kwestię mechanizmu CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism – mechanizm dostosowujący ceny węgla na granicach z uwzględnieniem emisji CO2) i jego wpływu na konkurencyjność gospodarki europejskiej.

Fitfor55. Minister Nowak omawiał w Paryżu „zbieżne stanowiska Polski i Francji”

Sprawiedliwa transformacja energetyczna, unijna taksonomia, wzrost cen energii, węglowy mechanizm graniczny oraz konkurencyjność europejskiego...

zobacz więcej

Wzmacnianie potencjału przemysłu


W rozmowach z francuską minister ds. przemysłu Agnes Pannier-Runacher szef MRiT poruszył kwestię wzmacniania potencjału europejskiego przemysłu w ramach programu IPCEI (Important Projects of Common European Interests), w tym IPCEI Health.

– Widzimy bardzo duży potencjał dla IPCEI jako ważnego instrumentu zapewnienia suwerenności technologicznej w kluczowych sektorach, w tym między innymi w farmacji, technologiach produkcji i procesów dla API, aktywnych substancji farmaceutycznych, odporności na środki przeciwdrobnoustrojowe i terapie komórkowe – mówił Nowak.

Szef MRiT poinformował, że Polska wyraziła wstępne zainteresowanie przystąpieniem do IPCEI Health. – Aktualnie prowadzimy dialog z polskimi firmami na temat ich potencjalnego udziału w tej inicjatywie – przekazał resort.

Podczas spotkania z inwestorami francuskimi minister mówił, że Polska liczy na dalszy wzrost zarówno inwestycji francuskich w naszym kraju, jak i polskich inwestycji bezpośrednich we Francji, a także na wzrost partnerstw pomiędzy polskimi i francuskimi przedsiębiorstwami.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
MRiT podało, że od 2000 do końca 2021 roku w Specjalnych Strefach Ekonomicznych i w Polskiej Strefie Inwestycji nadal aktywne są 94 inwestycje firm francuskich. Zadeklarowana wartość tych inwestycji wyniosła 5,537 mld zł. Łączna liczba zadeklarowanych nowych miejsc pracy wyniosła 5399.

– Jeśli chcemy zbudować silną Europę, musimy traktować ją jako jednolity rynek, a przepływ towarów, osób, usług i kapitału jako wspólne dobro – mówił podczas spotkania z francuskimi inwestorami minister Nowak. Podkreślał też, że polska gospodarka znajduje się w fazie dynamicznej transformacji cyfrowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej