RAPORT

Wojna na Ukrainie

PO organizowała partyjne spotkanie za publiczne pieniądze? [WIDEO]

Czy z publicznych pieniędzy finansowano partyjne imprezy koszalińskich struktur Platformy Obywatelskiej? Tak sugerują lokalni politycy, którzy jeszcze niedawno zasiadali w klubie Koalicji Obywatelskiej. Jak twierdzą, pieniądze z regionalnego Programu „Społecznik”, zamiast wspierać lokalne inicjatywy, mogły być przeznaczane na spotkania członków Platformy – informuje TVP3 Szczecin.

Brejza wystawił na aukcję „wiewiórkę ściganą przez CBA”. Projektant protestuje

Miasto Inowrocław pochwaliło się w mediach społecznościowych akcesem do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sieci opublikowano zdjęcie...

zobacz więcej

„Uruchamiamy specjalną edycję Programu Społecznik na ratunek” – takimi słowami Program „Społecznik” reklamował marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Mówił, że miał on wspierać lokalne stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. – Które wciąż będą nas integrowały i wzmacniały naszą tożsamość regionalną – mówił Geblewicz.

Zdaniem części lokalnych polityków pieniądze z programu szły na zupełnie inne cele. – Jest wykorzystywany na organizację imprez integracyjnych Platformy Obywatelskiej – powiedział Błażej Papiernik, radny klubu „Wspólny Koszalin”.

Mocne zarzuty są efektem kilkumiesięcznego śledztwa posła Radosława Lubczyka i koszalińskiego radnego Papiernika, który jeszcze niedawno zasiadał w klubie KO. – Dokumentacja dowodowa jednej teczki wynosi 160 stron – mówi Papiernik, radny klubu „Wspólny Koszalin”. Radni województwa już zapowiadają, że będą domagać się wyjaśnień od marszałka z PO.

– Czy faktycznie nie nastąpiło wbrew prawu i zasadom etycznym wykorzystywanie tychże środków, które są środkami publicznymi, na realizację pewnych celów partyjnych? – pytał Rafał Rosiński, przewodniczący klubu Pro Centrum w sejmiku województwa.

Wątpliwości budzą dwa ubiegłoroczne wydarzenia w Sarbinowie, które organizowało koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Era Kobiet”. Formalnie były to pikniki proekologiczne, jednak w tym samym czasie i tym samym miejscu odbywały się także zloty członków PO.

Potwierdzają to zdjęcia opublikowane przez Platformę, na których widać między innymi marszałka województwa i senatora Stanisława Gawłowskiego.

„TVN ma przeprosić za kłamstwa!”. Afera w Sejmie, Kukiz wściekły [WIDEO]

We wtorek w Sejmie wśród dziennikarzy panowało duże poruszenie. Wielu z nich liczyło na komentarz Pawła Kukiza ws. bieżących wydarzeń, w tym...

zobacz więcej

Poseł Lubczyk: To niewyobrażalne


– To jest niewyobrażalne, żeby publiczne pieniądze były wydawane na imprezy partyjne i to niezależnie czyje: Platformy, PSL czy to PiS. Jest to niedopuszczalne – podkreślił Lubczyk, poseł Koalicji Polskiej – PSL, UED, Konserwatyści.

Co więcej, pikniki w Sarbinowie odbyły się w ośrodku należącym dla członka Platformy. Stowarzyszenie „Era Kobiet” mówi jednak, o zwykłym zbiegu okoliczności. – Również PO zaplanowała, bo to był weekend, takie spotkanie. Każdy może spotykać się tam, gdzie chce – wyjaśnia Teresa Tomczyk, wiceprezes koszalińskiego Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej „Era Kobiet”.

Prezes stowarzyszenia jest politycznie związana z PO. To koszalińska radna Koalicji Obywatelskiej Dorota Chałat, która także zaprzecza oskarżeniom. – Jest to prymitywny atak na mnię i oczywiście będę kierowała sprawę na drogę postępowania sądowego – zapowiedziała Chałat. Chałat zapewnia, że stowarzyszenie działa transparentnie i ma na to potwierdzenie w dokumentach. Wątpliwości budzi jednak jej aktywność w zależnych od siebie instytucjach. Oprócz zasiadania w koszalińskiej Radzie Miasta, w szeregach Koalicji Obywatelskiej.

Chałat pracuje też w koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. To ta instytucja jest operatorem Programu „Społecznik” i właśnie ta instytucja przyznała pieniądze stowarzyszeniu, któremu szefuje Chałat. Pieniądze szły także do Fundacji Era Dialogu Koszalin, gdzie Chałat jest wiceprezesem.

– To jest kółko wzajemnej adoracji. Wszędzie przewijają się te same nazwiska i ci sami ludzie. To jest dość nieetyczne – uważa poseł Lubczyk.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Chałat to także bliska współpracowniczka wicemarszałka Tomasza Sobieraja, szefa PO w Koszalinie. Sobieraj nie chciał rozmawiać z reporterem TVP3 Szczecin przed kamerą. Odesłał do swojego oświadczenia, w którym oddala oskarżenia, o defraudację publicznych pieniędzy i grozi politykom sądem.

– Mamy do czynienia z aferą i skandalem na ogromną skalę, której jeszcze w Koszalinie nie było – podkreślił Papiernik.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożono już w CBA, NIK i Prokuraturze Krajowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej