RAPORT

Wojna na Ukrainie

Masowy gwałt na Indiankach. Członkowie bojówek usłyszeli wyroki

Podczas wojny domowej w Gwatemali dochodziło do zbrodni przeciwko ludzkości (fot. PAP/EPA/Esteban Biba)
Podczas wojny domowej w Gwatemali dochodziło do zbrodni przeciwko ludzkości (fot. PAP/EPA/Esteban Biba)

Sąd najwyższy w Gwatemali skazał pięciu członków bojówek paramilitarnych na kary po 30 lat więzienia za zgwałcenie dziesiątek kobiet z plemienia Majów w czasie wojny domowej – podaje BBC.

Szef kolumbijskich rebeliantów wywodzących się z FARC „zneutralizowany”

Kolumbijska armia zabiła poszukiwanego przez wymiar sprawiedliwości jednego z przywódców grupy rebeliantów wywodzących się z Rewolucyjnych Sił...

zobacz więcej

Do wydarzeń doszło w latach 80. ubiegłego wieku w okolicy miasta Rabinal, znajdującego się na północ od stolicy, w środkowej części kraju. Na tym obszarze mieści się także masowy grób, w którym pochowano ponad 3 tys. osób.

36 ofiar gwałtów było między 12. a 52. rokiem życia. Część kobiet była w ciąży, wiele z nich poroniło.

Skazani mężczyźni byli członkami „patroli samoobrony cywilnej” – grupy zbrojnej wspieranej przez wojsko.

Zbrodnie przeciwko ludzkości


W czasie trwającego trzy tygodnie procesu w stołecznym mieście Gwatemala wysłuchano zeznań ocalałych i krewnych ofiar, pochodzących z rdzennego ludu Achi. Oskarżeni usunęli wszystkich mężczyzn z wioski, a następnie zgwałcili kobiety, związali je i grozili im. Po gwałtach oddali mocz na ofiary.

Sędzia Gervi Sical powiedział, że wyroki zostały wydane za zbrodnie przeciwko ludzkości. Pięciu oskarżonych mężczyzn usłyszało je zdalnie z więzienia. Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka w Gwatemali skomentował, że to rozstrzygnięcie to „przełomowy postęp w dostępie do prawa do prawdy, sprawiedliwości i zadośćuczynienia dla kobiet będących ofiarami przemocy seksualnej podczas wojny”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
W konflikcie w Gwatemali w latach 1960-96 zostało zamordowanych lub zaginęło około 200 tys. osób. Większość ofiar konfliktu pochodziło z rdzennych społeczności. Byli oni oskarżani przez wojsko i organizacje paramilitarne o wspieranie lewicowych bojówek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej