RAPORT

Wojna na Ukrainie

Chciał przeprowadzić zamach na meczet. Domorosły pirotechnik i rusznikarz skazany

Broń znaleziona podczas akcji ABW przeciwko prawicowym ekstremistom (fot. ABW)
Broń znaleziona podczas akcji ABW przeciwko prawicowym ekstremistom (fot. ABW)

Na karę pięciu lat i pięciu miesięcy więzienia został skazany mężczyzna oskarżony przez zachodniopomorskie „pezety” o przygotowywanie w 2019 roku zamachu bombowego na jeden z meczetów. Marcin K. miał mieć związki ze skrajnie prawicowymi ekstremistami, „walczącymi o zapobieżenie islamizacji Polski”. W 2014 roku skazano go na cztery lat więzienia w zawieszeniu między innymi za wytwarzanie broni i amunicji dla Brunona K., skazanego za planowanie zamachu na Sejm.

Agenci ABW w warszawskiej dzielnicy Włochy. Na miejscu pracują pirotechnicy

Na warszawskich Włochach od rana trwa tajemnicza akcja Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Na miejscu pracują m.in. policjanci, strażacy i...

zobacz więcej

Sąd Okręgowy w Warszawie skazał 39-letniego Marcina K. na karę łączną pięciu lat i pięciu miesięcy więzienia oraz 1,5 tys. zł grzywny. Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie, oskarżył mężczyznę o „przygotowanie zamachu terrorystycznego z wykorzystaniem materiałów wybuchowych poprzez sprowadzenie zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach oraz nielegalne posiadanie i wytwarzanie broni palnej”.

Z ustaleń śledczych oraz funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wynikało, że K. związał się ze skrajnie prawicowymi ekstremistami. Celem tych radykałów byli muzułmanie mieszkający w Polsce. Zamach bombowy na jeden z meczetów, nawoływanie do eksterminacji wspomnianej mniejszości religijnej, miały być zapobiec „islamizacji Polski”.

Chcieli urządzić muzułmanom w Polsce piekło, dokonując serii zamachów bombowych

Dwaj mężczyźni zostali oskarżeni przez zachodniopomorskie „pezety” Prokuratury Krajowej o przygotowywanie serii zamachów bombowych na terenie...

zobacz więcej

Na wzór Breivika


Marcin K. był jednym z dwóch mężczyzn zatrzymanych w listopadzie 2019 roku przez funkcjonariuszy ABW. Ujęto go w jednym z domów na terenie stołecznych Włoch. W tym czasie w Szczecinie zatrzymano drugiego ekstremistę. Podczas przeszukań w lokalach podejrzanych znaleziono materiały wybuchowe, fiolki z trującymi substancjami, cztery sztuki broni palnej (między innymi samodziałowy pistolet maszynowy), amunicję oraz prekursory do produkcji narkotyków.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował wówczas, że zatrzymani przygotowywali atak terrorystyczny na „skonkretyzowany obiekt kultu religijnego społeczności islamskiej”.

„Planowali także rozprzestrzenianie substancji trujących wobec określonych osób. Wyrażali skrajnie prawicowe poglądy, a jeden z nich publicznie wskazywał na konieczność eksterminacji grup wyznaniowych, nawoływał do przemocy, do popełnienia przestępstw, do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych oraz wyznaniowych” – poinformował wówczas Żaryn.

Według śledczych, ekstremiści wzorowali się na zamachach terrorystycznych dokonanych przez ekstremistów, między innymi Andersa Breivika w 2011 roku w Norwegii, czy Brentona Tarranta w 2019 roku w Nowej Zelandii.

Planował zamachy w Polsce. Libańczyk powiązany z tzw. Państwem Islamskim deportowany

Z Polski do kraju pochodzenia deportowany został obywatel Libanu, który planował zamachy terrorystyczne m.in. w Polsce – dowiedział się portal...

zobacz więcej

„Odprysk” z innego śledztwa


Śledczy nie kryli, że zatrzymany w Warszawie mężczyzna znajdował się na celowniku tajnych służb od 2013 roku, a natrafiono na niego w czasie rozpracowywania Brunona K.

Ten doktor chemii i adiunkt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie został zatrzymany w listopadzie 2012 roku pod zarzutem przygotowywania zamachu terrorystycznego. Według śledczych, zamierzał zdetonować przed Sejmem cztery tony materiału wybuchowego na bazie saletry, który miał być ukryty w transporterze opancerzonym SKOT. Zamach miał być przeprowadzony, gdy w budynku będą się znajdować prezydent, premier oraz ministrowie.

W czasie procesu Brunon K. przyznał się do opracowania wspomnianej operacji, ale przekonywał, że był inspirowany przez współpracownika ABW. W kwietniu 2017 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał chemika winnym przygotowywania zamachu terrorystycznego i skazał go na dziewięć lat więzienia. K. zmarł w ubiegłym roku w swojej celi wrocławskiego więzienia. Według Służby Więziennej zgon nastąpił z przyczyn naturalnych.

Groził zamachem na niewiernych w Polsce, może być niepoczytalny

Mikołaj B., zatrzymany w maju przez ABW za groźby przeprowadzenia w Polsce zamachu terrorystycznego, najprawdopodobniej jest niepoczytalny –...

zobacz więcej

Rusznikarz i hobbysta


Według ABW i ówczesnej Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, Marcin K. wytwarzał broń na zamówienie Brunona K. Został zatrzymany w lipcu 2013 roku. Podczas przeszukaniu jego domu funkcjonariusze znaleźli między innymi około pół kilograma trotylu, 300 g pentrytu, a także kilka sztuk samodziałowej broni palnej, dwa granaty własnej roboty i amunicję.

Marcin K. przyznał się do nielegalnego wytwarzania oraz posiadania broni i materiałów wybuchowych. Miał przekonywać, że nie poczuwa się do jakiejkolwiek winy, a jego działanie „nie nosiło cech przestępstwa”. Mówił, że jest rusznikarzem.

W czasie śledztwa biegli uznali, że mężczyzna miał ograniczoną poczytalność, ale mógł uczestniczyć w procesie. W 2014 roku K. dobrowolnie poddał się karze czterech lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat oraz pięciu tysięcy złotych grzywny. Miał sądowy zakaz kontaktów i zainteresowań w zakresie broni, amunicji i eksperymentów pirotechnicznych”. Mężczyzna był od tego czasu pod nadzorem służb. Kiedy okazało się, że nie zrezygnował ze swojego „hobby”, zaczęto go inwigilować, co doprowadziło do zatrzymania w 2019 roku.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej