RAPORT

Pogarda

Putin „rozszerza więzi” we Włoszech. Ujawniono szczegóły kontrowersyjnego spotkania

Włosko-rosyjska wymiana handlowa ma się lepiej niż kiedykolwiek (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Włosko-rosyjska wymiana handlowa ma się lepiej niż kiedykolwiek (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Szefowie największych włoskich firm spotkają się z Władimirem Putinem – donosi „Financial Times”. Z ustaleń dziennikarzy wynika, że w rozmowie z przywódcą Kremla ma wziąć udział m.in. kierownictwo takich firm jak Eni, Pirelli czy Generali. Kreml wyjaśnia, że spotkanie będzie dotyczyło „możliwości dalszego rozszerzania więzi między biznesami obu krajów”. Kontrowersje wzbudza fakt, że w tym samym czasie Rosja wysyła sygnały o przygotowywaniu inwazji na Ukrainę, a rządy w Europie i USA zastanawiają się, jak skutecznie odstraszyć Putina od ataku.

Onet już nie ociepla wizerunku Putina? Tekst-laurka został całkowicie zmieniony

Należący do RASP portal Onet całkowicie zmienił narrację ws. sportowych pasji prezydenta Rosji. W sobotę opublikowany został artykuł, będący...

zobacz więcej

Brytyjski dziennik „Financial Times” wskazuje, że spotkanie ma się odbyć w środę w formie wideokonferencji. Z Władimirem Putinem liderzy włoskiego biznesu będą rozmawiać o wspólnych interesach, a spotkanie organizuje włosko-rosyjska izba handlowa i włosko-rosyjski komitet biznesowy za wiedzą włoskiego MSZ.

„Prywatna inicjatywa” z Kremlem w tle


Przedstawiciel rządu w Rzymie przekonuje, że wydarzenie to „prywatna inicjatywa” bez udziału osób związanych z instytucjami publicznymi. „Organizatorzy przekazali, że impreza odbędzie się niezależnie od napięć geopolitycznych jako sposób na podtrzymanie dialogu” – wskazuje „FT”.

Dziennik zauważa, że włosko-rosyjski komitet biznesowy, utworzony przy wsparciu rządów Rosji i Włoch, jest kierowany przez Marco Tronchetti Provera, dyrektora generalnego Pirelli, oraz Dmitrija Konowa, szefa petrochemicznej spółki Sibur. Wśród uczestników środowego spotkania mają się znaleźć Claudio Descalzi, dyrektor generalny ENI; Francesco Starace, dyrektor generalny Enel; Andrea Orcel, dyrektor generalny grupy bankowej UniCredit; Antonio Fallico, rosyjski przewodniczący Intesa Sanpaolo, największego włoskiego banku; oraz Philippe Donnet, szef grupy ubezpieczeniowej Generali – nazwiska z listy wymienia „Financial Times”.

Putin, Włosi i petrochemiczny monopolista


Rosyjski biznes mają reprezentować – prócz oczywiście Władimira Putina – szef naftowego monopolisty Rosnieft Igor Sieczin oraz Kirill Dmitriev, szef rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich.

„Romans” Onetu z Władimirem Putinem. Zobacz 10 przykładów

Gdy w obliczu zagrożenia wojną portal Onet opisał sportowe zamiłowania Władimira Putina, w internecie wylała się fala krytyki. Ale podobnych...

zobacz więcej

W ostatnich dniach Ukraina i państwa zachodnie ostrzegają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję około 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

W miniony piątek sekretarz stanu USA Anthony Blinken po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w Genewie powiedział, że Rosja stoi przed wyborem, może wybrać rozwiązanie dyplomatyczne, które prowadzi do pokoju i bezpieczeństwa, lub drogę, która wiedzie tylko do konfliktu, surowych konsekwencji i międzynarodowego potępienia. USA, ich sojusznicy i partnerzy wspierają Ukrainę i są przygotowani na oba warianty – podkreślił.

Włosko-rosyjski biznes ma się lepiej niż kiedykolwiek


„Financial Times” wskazuje, że premier Włoch Mario Draghi, który w poniedziałek przyłączył się do wideokonferencji prezydenta USA Joe Bidena z sojusznikami z UE i NATO, aby przedyskutować zachodnią odpowiedź na zbrojenia Rosji, powiedział, że biznesowe powiązania Europy z Moskwą sprawiają, że poważne sankcje są praktycznie niemożliwe. Jeszcze w połowie grudnia bagatelizował również ryzyko inwazji Putina na Ukrainę.
Władimir Putin i Silvio Berlusconi na wspólnej konferencji w kwietniu 2010 r. (fot. Vittorio Zunino Celotto/Getty Images)
Władimir Putin i Silvio Berlusconi na wspólnej konferencji w kwietniu 2010 r. (fot. Vittorio Zunino Celotto/Getty Images)

Stosunki handlowe Włoch i Rosji sięgają czasów przyjaźni Putina z byłym premierem Silvio Berlusconim w latach 2000. „Obroty handlowe między Rosją a Włochami wzrosły o 54 proc. rok do roku” – czytamy.

Zobacz także: Urabianie po rosyjsku. „Eksperci” Rossija1 rozrysowują plany ataku na Polskę i kraje bałtyckie

teraz odtwarzane
„Eksperci” Rossija1 rozrysowują plany ataku na Polskę i kraje bałtyckie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej