RAPORT

Pogarda

Kanadyjski departament spraw zagranicznych dotknięty cyberatakiem

Cyberatak na kanadyjski departament (fot. Shutterstock)
Cyberatak na kanadyjski departament (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Ministerstwo Skarbu Kanady poinformowało, że departament spraw zagranicznych tego kraju został w minionym tygodniu dotknięty cyberatakiem. Nie podało jednak, kto był sprawcą. Kanadyjskie Centrum Cyberbezpieczeństwa ostrzegło w czwartek przed możliwymi atakami hakerów działających na zlecenie władz Rosji i zaleciło zwiększenie zabezpieczeń, szczególnie w odniesieniu do tzw. infrastruktury krytycznej .

Zagrożenie cyberatakiem. Premier ogłosił pierwszy stopień alarmu

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził pierwszy stopień alarmu o zagrożeniu terrorystycznym w cyberprzestrzeni (ALFA-CRP) – poinformowało...

zobacz więcej

Ministerstwo Skarbu Kanady w wydanym oświadczeniu poinformowało, że w minioną środę doszło do cyberataku na Global Affairs Canada, agencję rządową odpowiedzialną za stosunki dyplomatyczne i międzynarodowe. Nie wskazano jednak, kto był sprawcą tego działania.

Jak podał portal „ABC News”, w wyniku tego incydentu dostęp do internetu i niektórych usług internetowych został częściowo ograniczony, ale podjęto środki łagodzące w celu ich przywrócenia.

Jak dodało Ministerstwo Skarbu, żaden inny rządowy departament nie został ofiarą cyberataku.

„Ciągle sprawdzamy środki mające na celu ochronę Kanadyjczyków i naszej infrastruktury krytycznej przed zagrożeniami elektronicznymi, hakerami i cyberszpiegostwem. Zachęcamy wszystkich partnerów rządowych i pozarządowych do korzystania z najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego” – napisano w oświadczeniu.

Do cyberataku doszło pośród napięć na Ukrainie i dwa dni po tym, jak Kanadyjskie Centrum Cyberbezpieczeństwa, działające w ramach Communications Security Establishment (CSE, wywiad elektroniczny) ostrzegło, że złośliwe oprogramowanie jest wykorzystywane do atakowania ukraińskich organizacji.

Jak bronić się przed cyberatakiem? „Każdy może zadzwonić z twojego telefonu i nagadać głupot”

W ostatnim czasie nasilały się ataki cyberprzestępców. Najprawdopodobniej jedną z ich ofiar była Dorota Brejza, z której numeru zadzwoniono na...

zobacz więcej

Również w czwartek urząd ten napisał w komunikacie, że apeluje szczególnie do odpowiedzialnych za „sieci krytycznej infrastruktury”, by zwiększyli czujność i polepszyli ochronę „przed zagrożeniami ze strony rosyjskich podmiotów działających na zlecenie rządu Federacji Rosyjskiej”.

Krytyczna infrastruktura, według definicji na stronie rządu Kanady, to pojęcie, które odnosi się do „procesów, systemów, budynków, technologii, sieci, zasobów i usług itp. o podstawowym znaczeniu dla zdrowia, bezpieczeństwa czy ekonomicznego dobrostanu Kanadyjczyków i skutecznego funkcjonowania rządu”.

Zobacz także: Rosyjskie cyberataki na Polskę


Jak napisano w komunikacie, Centrum Cyberbezpieczeństwa „jest świadome zagranicznych zagrożeń, w tym działań podejmowanych przez podmioty rosyjskie, których celem jest krytyczna infrastruktura Kanady, operatorzy systemów, ich operacyjna i informatyczna technologia”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej