RAPORT

Wojna na Ukrainie

Banaś mija się z prawdą w TVN. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę

Marian Banaś nie miał racji. (fot. PAP/Tomasz Gzell)
Marian Banaś nie miał racji. (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Dzisiejszym gościem programu „Fakty po Faktach” w TVN24 był prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś. Zapytany, „co według pana jest istotą polskiej afery Watergate?”, odpowiedział „to, że dzisiaj nasze służby specjalne nie podlegają żadnej kontroli”. Przepisy prawne temu przeczą.

Wiceprezes NIK złożył zawiadomienie do prokuratury na Banasia

Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana...

zobacz więcej

Obowiązujący w Polsce model cywilnej kontroli nad służbami specjalnymi realizowany jest na różnych poziomach:

1. parlamentarnym (komisje sejmowe, w tym Komisja ds. Służb Specjalnych, ewentualnie powoływane dodatkowo komisje śledcze do zbadania konkretnej sprawy),

2. sądowym (w aspekcie konstytucyjnym, karnym, administracyjnym czy cywilnym),

3. wykonawczym (Prezes Rady Ministrów, Kolegium ds. Służb Specjalnych, Koordynator ds. Służb Specjalnych),

4. kontrolnym (Najwyższa Izba Kontroli),

5. skargowym (Rzecznik Praw Obywatelskich),

6. społecznym (prasa i media).

Banaś tłumaczy się z wizyty na Białorusi. Zaproszenie od urzędu odpowiedzialnego za represje

zobacz więcej

Kontrola operacyjna


W Polsce żadna służba specjalna nie korzysta ze środków kontroli operacyjnej bez zgody sądu i poza zakresem wytyczonym przez sąd. Gdy jakakolwiek służba prosi o dostęp do informacji, które podlegają kontroli operacyjnej, zawsze prosi sąd o zgodę i pyta o zakres, w którym może to robić, wskazuje konkretny zakres działań kontroli operacyjnej.

– W Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach, po uzyskaniu zgody prokuratora generalnego i wydaniu stosownego postanowienia przez sąd. Każde użycie metod kontroli operacyjnej uzyskuje wymagane prawem zgody, w tym kluczową zgodę sądu. Polskie służby działają zgodnie z prawem. Sugestie, że służby wykorzystują metody pracy operacyjnej do walki politycznej są nieprawdziwe. Jednocześnie informuję, że z uwagi na ograniczenia prawne nie odnosimy się do pytań dotyczących tego, czy jakieś konkretne metody i formy pracy operacyjnej są stosowane w Polsce. Nie informujemy również, czy wobec konkretnych osób były stosowane metody pracy operacyjnej, bez względu na stan faktyczny – wyjaśnił kilka dni temu rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej