RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent Duda dziękuje prezydentowi Litwy za podpisanie ustawy o pisowni nazwisk

Podpisana przez prezydenta Litwy Gitanasa Nausedę ustawa o pisowni nazwisk w mojej ocenie jest krokiem w bardzo dobrym kierunku w stosunkach polsko–litewskich – podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda. Poinformował, że zadzwonił do Nausedy, by podziękować prezydentowi i innym osobom zaangażowanym w prace nad ustawą.

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda podpisał we wtorek ustawę, określającą zapis nielitewskich nazwisk w litewskich dokumentach tożsamości. Dotyczy to także pisowni nazwisk polskich – kwestii, która w litewskim parlamencie była omawiana przez prawie 30 lat i wzbudza wiele kontrowersji w stosunkach Polski i Litwy. Ustawa przyjęta przez parlament przed tygodniem wejdzie w życie 1 maja.

„Prezydent Litwy Gitanas Nauseda podpisał ustawę o pisowni nazwisk, która – w mojej ocenie – jest krokiem w bardzo dobrym kierunku w stosunkach polsko-litewskich. Zadzwoniłem do Niego, by podziękować Jemu i Wszystkim zaangażowanym w prace nad ustawą” – napisał na Twitterze Andrzej Duda, odnosząc się do tej sprawy.

Litewski sejm przyjął ustawę o pisowni nielitewskich nazwisk, w tym polskich

Sejm Litwy przyjął projekt ustawy określający zapis nielitewskich nazwisk w litewskich dokumentach tożsamości. Dotyczy to także pisowni nazwisk...

zobacz więcej

Zgodnie z obowiązującą obecnie zasadą, imiona i nazwiska nielitewskie w dokumentach tożsamości Litwy są zapisywane w formie litewskiej. Przyjęty dokument legalizuje pisownię nielitewskich nazwisk alfabetem łacińskim, czyli zezwala na używanie łacińskich liter „w”, „q” i „x”, których nie ma w litewskim alfabecie.  

 Po wejściu w życie ustawy można będzie używać dwuznaków     


 Wraz z przyjęciem ustawy rezygnuje się też z zapisu nielitewskich nazwisk w litewskim brzmieniu. Oznacza to, że po wejściu w życie ustawy można będzie używać dwuznaków, na przykład „cz” albo „rz”, albo poprawnego zapisu imienia „Anna”, które w wersji litewskiej zapisywane jest jako „Ana”.

Przeczytaj też: Polacy na Litwie od ponad 20 lat domagają się prawa zapisu w litewskich dokumentach swych nazwisk w formie oryginalnej

Ustawa wyklucza jednak możliwość używania znaków diakrytycznych. – To jest bardziej skomplikowana kwestia. Dla jej rozstrzygnięcia trzeba będzie popracować nad stworzeniem koalicji ponadpartyjnej – powiedział PAP doradca przewodniczącej Sejmu Aleksander Radczenko. Wskazał przy tym, że „w tym parlamencie są szanse na uchwalenie takiej ustawy”.

Prezydent Duda: Liczę, że dobre relacje z Litwą poprawią sytuację Polaków

– Relacje polsko-litewskie na poziomie politycznym kształtują się w tej chwili w dobrym kierunku – powiedział w czwartek w Wilnie prezydent Andrzej...

zobacz więcej

Od kilkudziesięciu lat możliwości zapisywania nazwiska w formie oryginalnej w litewskich dokumentach tożsamości domagają się Polacy mieszkający na Litwie, a także obywatelki Litwy, które wychodzą za mąż za obcokrajowców. Uprawomocnieniu zapisu nielitewskich nazwisk w formie oryginalnej sprzeciwia się część polityków i społeczeństwa litewskiego, która uważa, że zagraża to statusowi języka państwowego, czyli litewskiego.

Nowa ustawa  „nie będzie miała wpływu na zmianę alfabetu języka litewskiego”     


 Litewska minister sprawiedliwości Ewelina Dobrowolska przekonuje, że nowa ustawa  „nie będzie miała wpływu na zmianę alfabetu języka litewskiego”; podkreśla, że już od kilku lat prawo do oryginalnego zapisu imienia i nazwiska osoby zainteresowane uzyskują w litewskich sądach. Według niej w 2020 r. litewskie sądy uwzględniły 79 wniosków o zmianę nazwiska na formę oryginalną, w 2021 r. uwzględniono 45 wniosków, a obecnie w sądach jest ich 21. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej