RAPORT

Wojna na Ukrainie

Delegacja Kongresu spotka się z przedstawicielami władz Ukrainy

Szef komisji spraw zagranicznych Izby Gregory Meeks (fot. Bill Clark/CQ-Roll Call, Inc via Getty Images)
Szef komisji spraw zagranicznych Izby Gregory Meeks (fot. Bill Clark/CQ-Roll Call, Inc via Getty Images)

Delegacja Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, która udała się we wtorek do Europy, odwiedzi Brukselę i Kijów. Poinformował o tym szef komisji spraw zagranicznych Izby Gregory Meeks. W skład delegacji weszło trzech Republikanów i sześciu Demokratów, w tym urodzony w Polsce kongresmen Tom Malinowski.

Sankcje wobec Rosji. Ważna deklaracja Białego Domu

Departament Skarbu USA jest przygotowany do tego, by bezzwłocznie nałożyć poważne sankcje na Rosję, jeśli ta zaatakuje Ukrainę - oświadczyła...

zobacz więcej

Przed wizytą w Kijowie politycy odbędą serię spotkań w Brukseli z przedstawicielami NATO, UE oraz państw członkowskich na temat „sytuacji bezpieczeństwa w Europie Wschodniej i koncentracji rosyjskich wojsk wzdłuż granicy z Ukrainą i na Białorusi”.

„W Kijowie delegacja spotka się z wysokimi rangą przedstawicielami władz Ukrainy, by przedyskutować sytuację bezpieczeństwa i potwierdzić wsparcie USA dla ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej” – przekazano w komunikacie Izby.

Delegacja Izby Reprezentantów odbędzie już drugą taką wizytą w ostatnim czasie; niecałe dwa tygodnie wcześniej Kijów odwiedziła grupa senatorów z obydwu partii, która spotkała się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Według portalu Axios ukraiński przywódca miał wówczas przekazać senatorom, że powinni przyjąć sankcje przeciwko Rosji zanim ta zdecyduje się na inwazję, a nie po fakcie.

Obydwie izby przygotowały w ostatnim czasie projekty szerokiego katalogu sankcji, m.in. przeciwko głównym rosyjskim instytucjom finansowym i przemysłowi wydobywczemu, a także gazociągowi Nord Stream 2. W obecnie proponowanej formie sankcje te miałyby zostać przyjęte po stwierdzeniu przez prezydenta USA, że doszło do wznowionej agresji przeciwko Ukrainie.

Zobacz także: Rosja chce zainstalować w Kijowie rząd przyjazny Moskwie


Republikanie i część Demokratów domagają się jednak, by przynajmniej część z restrykcji nałożyć jeszcze przed podjęciem działań wojennych przez Rosję.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej