RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sondaż: Czy Polska powinna płacić kary za Turów?

Polacy nie popierają płacenia kar za kopalnie Turów (fot. Frank Hoensch/Getty Images)
Polacy nie popierają płacenia kar za kopalnie Turów (fot. Frank Hoensch/Getty Images)

Czy Polska powinna zapłacić kary nałożone na nasz kraj w związku z odmową wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów, ponieważ wiązałoby się to m.in z koniecznością wyłączenia elektrowni Turów? Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, niemal połowa badanych uważa, że nie powinniśmy płacić.

KE grozi Polsce. Prof. Grosse o karach za Turów i możliwych scenariuszach działań rządu

Komisja Europejska zagroziła, że niepłacone przez polski rząd dotyczące kopalni Turów będą potrącone z przysługujących nam unijnych funduszy. –...

zobacz więcej

Przypomnijmy, że ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów Polska została od 20 września 2021 r. zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie.

W badaniu pracowni Social Changes dla portalu WPolityce.pl opcję zapłacenia kar poparło 28 proc. badanych. Przeciwko opowiedziało się 45 proc. respondentów. 27 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie.

Przeciwko płaceniu kar opowiada się aż 82 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy oraz zaledwie 10 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1063 osób w dniach od 14 do 17 stycznia 2022 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej