RAPORT

Wojna na Ukrainie

Fiala: Czechy zwiększają udział w siłach szybkiego reagowania NATO

Premier Czech Petr Fiala (fot. Lukas Kabon/Anadolu Agency via Getty Images)
Premier Czech Petr Fiala (fot. Lukas Kabon/Anadolu Agency via Getty Images)

Premier Czech Petr Fiala oświadczył we wtorek w Izbie Poselskiej parlamentu, że sytuacja między Rosją a Ukrainą jest poważna, ale wierzy w dyplomatyczne rozwiązanie. Stwierdził też, że w związku z rosyjskimi groźbami Czechy zwiększają swój udział w siłach szybkiego reagowania NATO.

„Australijczycy powinni opuścić Ukrainę wszelkimi środkami, póki jest to bezpieczne”

Rząd Australii z powodu zwiększonego zagrożenia konfliktem zbrojnym zaleca swoim obywatelom, by opuścili Ukrainę – przekazał australijski...

zobacz więcej

Fiala potwierdził, że w środę rząd będzie zajmować się przekazaniem Ukrainie w formie daru 5000 sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 152 mm.

Premier zaznaczył, że kryzysem na ukraińsko-rosyjskiej granicy rząd zajmuje się od dłuższego czasu. Według Fiali, od grudnia odpowiednie ministerstwa przygotowują się na najgorsze scenariusze konfliktu, zajmując się możliwymi skutkami dla Czech i ewentualną pomocą dla Ukrainy. Zapowiedział, że sytuacja będzie przedmiotem prac Rady Bezpieczeństwa Państwa, które odbędzie się 1 lutego. W Czechach Rada jest jednym z organów rządu.

Nie wydano jeszcze polecenia ewakuacji personelu ambasady na Ukrainie


Sytuacją na Ukrainie zajmował się we wtorek sztab kryzysowy w czeskim resorcie spraw zagranicznych. Po jego posiedzeniu szef MSZ Jan Lipavsky powiedział dziennikarzom, że nie wydano jeszcze polecenia ewakuacji personelu ambasady na Ukrainie.

Zobacz także: Kanada wycofa z Ukrainy rodziny dyplomatów

Zaapelował do czeskich obywateli, by nie jeździli na tereny przygraniczne na wschodzie i północy Ukrainy. Powtórzył, że w przypadku rosyjskiej agresji Praga jest gotowa poprzeć ewentualne sankcje gospodarcze wobec Rosji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej