RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rozmowy o porozumieniu nuklearnym z Iranem. Londyn mówi o impasie

Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss (fot. Rob Pinney/Getty Images)
Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss (fot. Rob Pinney/Getty Images)

Rozmowy o ożywieniu umowy nuklearnej z 2015 roku między światowymi mocarstwami a Iranem zbliżają się do niebezpiecznego impasu – powiedziała we wtorek brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

Porozumienie nuklearne. Iran chce mediacji Unii

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohamad Dżawad Zarif zwrócił się do Unii Europejskiej o przeprowadzenie mediacji między Iranem a Stanami...

zobacz więcej

– Te negocjacje są pilne, a postępy nie są wystarczająco szybkie. Nadal pracujemy w ścisłej kooperacji z naszymi sojusznikami, ale negocjacje wkraczają w niebezpieczny impas – oświadczyła Truss w parlamencie.

– Iran musi teraz wybrać, czy chce zawrzeć umowę, czy być odpowiedzialnym za upadek JCPOA (wspólny kompleksowy plan działania). A jeśli JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action) upadnie, wszystkie opcje są na stole – dodała.

Siódma runda negocjacji w Wiedniu została wznowiona pod koniec grudnia po kilkunastodniowej przerwie spowodowanej brakiem zgody w podstawowych kwestiach. Delegacje europejskich sygnatariuszy umowy mieli w tym czasie przeanalizować irańskie propozycje, o których w kuluarach rozmów mówiło się, że są raczej niemożliwe do przyjęcia przez zachodnich negocjatorów.

Iran: Pozostaniemy stroną porozumienia nuklearnego mimo wycofania się USA

Iran pozostanie stroną porozumienia nuklearnego pomimo wycofania się USA – ogłosił prezydent Iranu Hasan Rowhani. Dodał, że „nie ma dużo czasu” na...

zobacz więcej

Porozumienie nuklearne zawarte w 2015 roku, znane jako JCPOA,  pomiędzy Teheranem a sześcioma mocarstwami światowymi (USA, Rosją, Wielką Brytanią, Francją, Chinami i Niemcami) zakładało, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., a w zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj.

W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje. Teheran również przestał wywiązywać się z nałożonych na niego ograniczeń. Nowy prezydent USA Joe Biden zadeklarował chęć powrotu do układu z Iranem.

Porozumienie miało ograniczyć program nuklearny Iranu i uniemożliwić Teheranowi produkcję broni jądrowej. Iran twierdzi, że jego program atomowy nie służy celom militarnym.

Zobacz także: Unia wzywa Iran do powrotu do porozumienia nuklearnego


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej