RAPORT

Wojna na Ukrainie

Koparki na granicy z Białorusią. Ruszyła budowa zapory [WIDEO]

Ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. (fot.TT/SG)
Ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. (fot.TT/SG)

– Ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej; to największa inwestycja w historii formacji – poinformowała we wtorek Straż Graniczna. Wcześniej przekazała teren wykonawcom, Budimexowi i Unibepowi.

Leśnicy znaleźli rozbity samolot pod granicą. Był naszpikowany elektroniką

Pracownicy Nadleśnictwa Chełm kilka dni temu dokonali nietypowego znaleziska w pobliżu wschodniej granicy. Był to zdalnie sterowany samolot, który...

zobacz więcej

– Ruszyła budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej. Dzisiaj Straż Graniczna przekazała place pod budowę wykonawcom. To największa inwestycja budowlana w historii Straży Granicznej. Długość bariery to 186 km, koszt jej budowy to 1,6 mld zł – napisała Straż Graniczna na Twitterze.

Do wpisu formacja dołączyła krótkie nagranie z początku prac na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Mielniku. Na nagraniu widać, że na teren budowy wjechał już ciężki sprzęt.

Roboty budowlane, na które zakontraktowano 644 mln zł, wykonują firmy Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Prace na granicy odbywać się będą równolegle na czterech odcinkach. Budimex postawi zaporę na dwóch odcinkach o długości łącznie 105,5 km, a Unibep kolejnych dwóch o długości 80,7 km.

Rzeczniczka SG por. Anna Michalska wyjaśniła w poniedziałek PAP, że wykonana została dokumentacja techniczna na pierwsze fragmenty odcinków (łącznie ponad 20 km). – Prace rozpoczynają się od wiercenia pali i ich betonowania w ziemi – zaznaczyła. Jeszcze w tym tygodniu na teren budowy zaproszeni zostaną dziennikarze.

Równolegle w Siedlcach produkowane są stalowe przęsła. To podstawowe elementy zapory, które wykonuje konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Wartość umowy z konsorcjum to 589 mln złotych.

TVN gra emocjami ws. ochrony granicy. „Śmiertelna pułapka”

Pracownik „Gazety Wyborczej” rozpowszechniał fake newsa o 20 żubrach zaplątanych w zasieki na granicy. Informacja pochodziła od białoruskich służb....

zobacz więcej

Inwestycja zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która weszła w życie 4 listopada jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej.

Koszt robót budowlanych i produkcji przęseł to 1 mld 233 mln zł. Kolejnym etapem będzie podpisanie umów dotyczących bariery elektronicznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej