RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jaka będzie odpowiedź UE w razie rosyjskiej agresji? Na stole „bardzo dotkliwe” scenariusze

Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś poinformował, że w UE przygotowywane są różne opcje, których uruchomienie będzie zleżało od tego, czy strona rosyjska będzie nadal postępowała agresywnie. – Czy te opcje są dotkliwe? W mojej opinie są bardzo dotkliwe – ocenia dyplomata.

Drugie dno niemieckiej strategii wobec Rosji i Ukrainy? Ten scenariusz brzmi groźnie [WIDEO]

Mimo rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, biznesowy partner Kremla – Niemcy, konsekwentnie odmawia sprzedaży broni Ukrainie. W programie...

zobacz więcej

We wtorek w Brukseli odbyło się posiedzenie ministrów ds. europejskich. Polskę reprezentował ambasador Sadoś. Jak podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, stanowisko państw członkowskich wobec sytuacji na Wschodzie ulega ujednoliceniu.

Europa konsoliduje stanowisko


– Agresywne zachowanie strony rosyjskiej jest swego rodzaju katalizatorem, jeśli chodzi o stanowisko państw członkowskich, które rzeczywiście ulega ujednoliceniu – zaznaczył.

Jak powiedział dziennikarzom, reprezentanci państw UE po raz kolejny przedstawili stanowisko, w którym podkreślili konsekwencje, jakie strona rosyjska poniesie, jeśli zdecyduje się na kontynuację agresywnych działań w stosunku do Ukrainy.

– Oczywiście ta kwestia była wczoraj jednym z głównych tematów Rady UE ds. Zagranicznych, spotkania wirtualnego z sekretarzem stanu USA – zaznaczył. Pytany o ewentualne sankcje odpowiedział, że w UE przygotowywane są różne opcje, których uruchomienie będzie zleżało od tego, czy strona rosyjska będzie nadal postępowała agresywnie. – Czy te opcje są dotkliwe? W mojej opinie są bardzo dotkliwe – wskazał.

Zobacz także: Urabianie po rosyjsku. „Eksperci” Rossija1 rozrysowują plany ataku na Polskę i kraje bałtyckie
teraz odtwarzane
„Eksperci” Rossija1 rozrysowują plany ataku na Polskę i kraje bałtyckie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej