RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kanada wycofa z Ukrainy rodziny dyplomatów

Rząd Kanady zdecydował o wycofaniu z Ukrainy rodzin dyplomatów (fot. Shutterstock)
Rząd Kanady zdecydował o wycofaniu z Ukrainy rodzin dyplomatów (fot. Shutterstock)

Rząd Kanady zdecydował o wycofaniu z Ukrainy rodzin swoich dyplomatów ze względu na rosnące napięcie w związku z agresywnymi działaniami Rosji wobec Ukrainy. Jak podało kanadyjskie MSZ, „bezpieczeństwo Kanadyjczyków, naszego personelu i ich rodzin na misjach zagranicznych jest naszym priorytetem”.

Powtórka z Hiroszimy? „Jeśli rosyjskie siły zostaną zaatakowane przez kraj NATO”

Rosja przeprowadzi atak – podobny do tego na Hiroszimę – na Kijów lub jakąkolwiek stolicę NATO, jeśli jej siły zostaną zaatakowane przez jakiś kraj...

zobacz więcej

„Ze względu na gromadzenie się rosyjskich wojsk i działania destabilizujące na Ukrainie oraz w pobliżu ukraińskiej granicy zdecydowaliśmy o czasowym wyjeździe dzieci pracowników ambasady, które mają mniej niż 18 lat oraz członków rodzin, którzy im towarzyszą. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kanady i ambasada Kanady w Kijowie będą nadal z bliska obserwować sytuację” – napisano w komunikacie, który kanadyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamieściło we wtorek na swojej stronie internetowej.

Jeszcze w poniedziałek premier Justin Trudeau pytany o decyzję w sprawie dyplomatów, po tym gdy inne kraje już ją podjęły, nie odpowiadał wprost i mówił o „najwyższych obawach” oraz o „licznych planach działań”.

Zobacz także: Minister spraw zagranicznych Kanady Melanie Joly nie wyklucza sprzedaży przez Kanadę broni Ukrainie


Kanada była drugim po Polsce krajem, który uznał niepodległość Ukrainy w 1991 roku.

Od 2015 roku Kanada prowadzi na Ukrainie operację UNIFIER. W ramach misji szkoleniowej wysyła co pół roku na Ukrainę 200 wojskowych, którzy przeszkolili 12,5 tys. osób. Ostatnia zmiana miała zakończyć swój pobyt w marcu, ale premier Trudeau już poinformował, że rząd zamierza przedłużyć misję szkoleniową.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej