RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Powtórka z Hiroszimy? „Jeśli rosyjskie siły zostaną zaatakowane przez kraj NATO”

Narastają napięcia związane z ruchami rosyjskich wojsk wokół Ukrainy  (fot. Vladimir Smirnov\TASS via Getty Images)
Narastają napięcia związane z ruchami rosyjskich wojsk wokół Ukrainy (fot. Vladimir Smirnov\TASS via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rosja przeprowadzi atak – podobny do tego na Hiroszimę – na Kijów lub jakąkolwiek stolicę NATO, jeśli jej siły zostaną zaatakowane przez jakiś kraj NATO – powiedział anonimowy rosyjski urzędnik korespondentowi serwisu „Terror Alarm” w Moskwie.

Stoltenberg: Rosja nie będzie mówić NATO, których państw nie można bronić

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w piątek, podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu, że Rosja nie może...

zobacz więcej

Bombę atomową na Hiroszimę zrzuciły Stany Zjednoczone 6 sierpnia 1945 roku. Wybuch był równoważny z detonacją 16 tys. ton (16 kiloton) trotylu, dodatkowo towarzyszyło mu zabójcze promieniowanie. Sam wybuch i skutki promieniowania spowodowały do końca 1945 r. śmierć około 140 tys. mieszkańców Hiroszimy, w tym wielu dzieci.

„Terror Alarm”, niezależny serwis informacyjny i antyterrorystyczny, prowadzony przez grupę niezależnych aktywistów i dziennikarzy z kilku krajów na całym świecie, cytuje na Twitterze anonimowego rosyjskiego urzędnika. „Rosyjska taktyczna broń nuklearna została dyskretnie rozmieszczona wzdłuż zachodnich granic Rosji. Moskwa zamierza zaatakować (bronią nuklearną) wrogie cele, ponieważ ma niemal kuloodporny plan awaryjny, aby osłonić się przed większością konsekwencji” – powiedział urzędnik korespondentowi w Moskwie.

Działania Rosji przy granicy z Ukrainą a NATO


W poniedziałek odbyła się wideokonferencja, w której udział wzięli: prezydent USA Joe Biden, prezydent Andrzej Duda, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Włoch Mario Draghi, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, a także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Do rozmów doszło w sytuacji coraz większych napięć związanych z ruchami rosyjskich wojsk wokół Ukrainy. Po zakończeniu wideokonferencji sekretarz generalny NATO napisał na Twitterze: „Świetne spotkanie z POTUS na temat bezpieczeństwa europejskiego (...). Zgadzamy się, że jakakolwiek dalsza agresja Rosji przeciwko Ukrainie będzie się wiązać z dotkliwymi kosztami”.

Ambasador RP przy NATO o rozmowach z Rosją. „Nie godzimy się na agresję wobec Ukrainy”

Polsce zależy na tym, aby na spotkaniu NATO-Rosja Sojusz Północnoatlantycki podkreślił, że nie godzi się na agresywne działania Kremla; mam...

zobacz więcej

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego podkreślił we wtorek w radiu TOK FM, że aby „ochrona Ukrainy była skuteczna, przede wszystkim musimy wewnątrz wspólnoty zachodniej, wewnątrz NATO, wewnątrz UE budować najpierw wspólną ocenę sytuacji, a później zgadzać się wspólnie co do działań, jakie należy podjąć”.

Paweł Soloch zaznaczył, że podczas poniedziałkowego spotkania rozmawiano o działaniach, jakie należy podjąć wobec Rosji „w zależności od wariantu rozwoju wydarzeń” i rozważano „po pierwsze, czy agresja będzie, po drugie w jakiej skali, a po trzecie za pomocą jakich środków”.

– My mówimy Rosji po pierwsze, że jesteśmy gotowi – zaznaczył. Soloch podkreślił, że chodzi o to, aby wewnątrz NATO i UE została wypracowana jedna postawa, „żeby Rosja miała świadomość tego, że jeżeli podejmie się agresji, to rzeczywiście odpowiednia reakcja będzie”. – Na dzień dzisiejszy nie mówimy o wsparciu (Ukrainy) w wysyłaniu oddziałów itd., bo tak na dzień dzisiejszy oceniamy sytuację; i z taką oceną też zgadza się strona ukraińska, z którą jesteśmy w kontakcie – powiedział.

Według niego, to strona polska „pilnuje, żeby przekaz wobec Rosji ze strony Sojuszu w wypadku agresji na Ukrainę był jednolity”. – Po drugie pilnujemy również tego, a na razie mamy utrzymaną jedność Sojuszu, żeby szantażując agresją na Ukrainę, przykładając Ukrainie pistolet do głowy, Rosja nie próbowała wymuszać na nas, na NATO przede wszystkim, jakichkolwiek ustępstw – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej