RAPORT

Wojna na Ukrainie

MF: Ulga dla klasy średniej obejmie m.in emerytów i rencistów [WIDEO]

Minister finansów potwierdził na dzisiejszej konferencji, że w jego resorcie ruszyły prace nad zmianami w ustawach podatkowych Polskiego Ładu, które zapowiedział w piątek premier Morawiecki.

O tyle wzrosły emerytury po Polskim Ładzie. Na dowód odcinki z wypłaty świadczeń

Emeryci i renciści otrzymali już z ZUS pierwsze świadczenia w 2022 roku. Emerytury bez podatku to jeden ze sztandarowych elementów Polskiego Ładu....

zobacz więcej

– Chcielibyśmy przekazać informacje na temat nowych, korzystnych zmian w Polskim Ładzie – zaczął swoje wystąpienie Tadeusz Kościński.

– Intensywnie pracujemy nad rozszerzeniem Polskiego Ładu o nowe rozwiązania. Ulgą dla klasy średniej zostaną objęci m.in. emeryci i renciści, osoby na zleceniach oraz w szerszym zakresie nauczyciele akademiccy. Korzystanie z ulgi będzie możliwe również przy zbiegu różnych umów. W efekcie więcej osób zarabiających do 12.8 tys. zł skorzysta na Polskim Ładzie lub reforma będzie dla nich neutralna – zapewnił minister finansów. Jak dodał, projekt ustawy zostanie zaprezentowany wkrótce.

– Renciści i emeryci, osoby na umowie zlecenie, nauczyciele akademiccy zostaną objęci preferencjami. W efekcie jeszcze większa liczba osób z przychodami do 12,8 tys. zł brutto będzie zyskiwać na reformie lub będzie ona dla nich neutralna – mówił Kościński. Zapowiedział on także nowy instrument wsparcia dla firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami. – Rządowi zależy na kontynuacji działań na rzecz osób z niepełnosprawnością. PFRON będzie mógł otrzymać dotację z budżetu państwa do 150 mln zł w 2023 r. – podkreślił minister finansów.

Szef resortu mówił także, co – w sytuacji zmniejszenia pensji względem grudnia, powinni zrobić pracownicy.

– Może się zdarzyć, że ktoś pod koniec stycznia otrzyma niższą pensję niż jeszcze w grudniu. Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, to pracodawcy są zobowiązani do jak najszybszego wyrównania. W takich sytuacjach zachęcamy do kontaktu z nami telefonicznie czy też poprzez formularz – powiedział Kościński.

– Chciałbym podkreślić, że nasze działania są wynikiem dialogu – stwierdził szef resortu finansów i podziękował m.in. księgowym oraz firmom informatycznym za współpracę.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia Polski Ład. Uruchomiono m.in. webinaria

Jak podał resort finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, chcąc...

zobacz więcej

Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej przypomniała, że zadaniem KAS jest wsparcie wszystkich podatników.– Już w grudniu ubiegłego roku odbyło się 20 webinarów i szkoleń dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych, producentów oprogramowania czy urzędników KAS i MF. Są one kontynuowane w tym roku – powiedziała Rzeczkowska.

– Od 8 stycznia działają w formule otwartej livechaty. Organizujemy kierowane webinaria, na które zapraszaliśmy m.in. księgowych, mundurowych czy samorządy. Pytamy naszych klientów, jakie są jeszcze potrzeby. Od 8 stycznia odbyło się 14 livechatów. Jesteśmy do dyspozycji w ramach infolinii. Każdy chętny, zainteresowany zadaniem pytania może z infolinii korzystać. KAS udzieliła ponad 31,5 tys. odpowiedzi dotyczących Polskiego Ładu – wyliczała szefowa instytucji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej