RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wiceminister Rzymkowski o kwestii wprowadzenia nauki zdalnej

Nauka w czasie pandemii (fot. Shutterstock)
Nauka w czasie pandemii (fot. Shutterstock)

Wzrost zachorowań w V fali i nowy wariant koronawirusa Omikron zmuszają nas do podjęcia bardzo niepopularnych decyzji. O skali tych decyzji poinformuje zapewne dziś minister prof. Przemysław Czarnek – powiedział we wtorek w Olsztynie wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski, odnosząc się do kwestii ewentualnego wprowadzenia nauki zdalnej.

„Omikron jest łagodniejszy niż poprzednie warianty, może jednak być więcej hospitalizacji"

Główny doradca Białego Domu ds. medycznych Anthony Fauci powiedział w niedzielę w wywiadzie dla CNN, że pomimo danych sugerujących, iż wariant...

zobacz więcej

Rzymkowski powiedział „z jego wiedzy wynika”, iż aktualnie „trwają rozmowy pomiędzy szefami resortów zdrowia i edukacji ws. wprowadzenia nauki zdalnej”. – Jak będzie decyzja wynegocjowana, to zostanie zakomunikowana – powiedział Rzymkowski, pytany podczas konferencji prasowej o wprowadzenie nauki zdalnej w związku ze wzrostem fali zachorowań na koronawirusa.

Czy będzie decyzja o nauce zdalnej?


– Bardzo nam wszystkim zależy na tym, by nauka stacjonarna w jak najszerszym stopniu funkcjonowała. Mamy doskonałą świadomość i wiedzę na temat negatywnych skutków nauki zdalnej, ale sytuacja jest od nas zupełnie niezależna, tzn. wzrost zachorowań w V fali i nowy wariant koronawirusa Omikron zmuszają nas do podjęcia bardzo niepopularnych decyzji. O skali tych niepopularnych decyzji dzisiaj poinformuje prof. Przemysław Czarnek – powiedział na konferencji prasowej wiceminister Rzymkowski. Pytany o skalę wyszczepienia uczniów przyznał, że do połowy stycznia zaszczepionych zostało 57 proc. uczniów w wieku 11-18 lat (najwięcej w starszej grupie wiekowej) i 8,5 proc. dzieci w wieku 5-11 lat. W ocenie Rzymkowskiego resort przeprowadził „szeroką akcję promocji szczepień”, a materiały, jakie już powstały, są wciąż dostępne.

Omikron. Kilkaset połączeń mniej. Włochy ograniczają transport

Włosi tną połączenia kolejowe ze względu na rozprzestrzenianie się Omicrona. 180 pociągów regionalnych, tj. 3 proc. lokalnej oferty, odwołano z...

zobacz więcej

– Są szkoły, w których 100 proc. uczniów i nauczycieli jest zaszczepionych i te szkoły ani jeden dzień nie były w trybie hybrydowym, czy zdalnym. To pokazuje, że warto się szczepić – powiedział Rzymkowski.

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało na Twitterze, że w poniedziałek po spotkaniu ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz wiceminister Marzeny Machałek z kierownictwem Głównego Inspektoratu Sanitarnego „uzgodniono trzy warianty postępowań w najbliższych godzinach, uzależnione od dzisiejszego rozwoju sytuacji”.

Resort poinformował, że „nauka stacjonarna jako priorytet może ulec ograniczeniu w zależności od decyzji służb sanitarnych”.

Zobacz także: Rośnie stężenie cząsteczek koronawirusa w ściekach


We wtorek w porannej rozmowie w TV Republika Przemysław Czarnek powiedział, że jeden z wariantów dotyczy przejścia na naukę zdalną klas od czwartej wzwyż i punktowo w miastach, gdzie transmisja koronawirusa jest najwyższa.

W poniedziałek nie licząc województw, w których są ferie, w trybie stacjonarnym pracowało 70 procent szkół podstawowych i 79,5 procent ponadpodstawowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej