RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Czyje interesy reprezentuje RPO?” Sprawa ingerencji ETPC w polskie sądownictwo

Sędzia TK Krystyna Pawłowicz stawia pytania dotyczące stanowiska procesowego RPO (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Sędzia TK Krystyna Pawłowicz stawia pytania dotyczące stanowiska procesowego RPO (fot. PAP/Radek Pietruszka)

– Chciałam wyrazić żal, że mimo że przystąpił do niniejszego postępowania, nie jest obecny Rzecznik Praw Obywatelskich, ponieważ bardzo ciekawe i bardzo przydatne byłyby odpowiedzi na zasadnicze pytanie, które zadałam przy innej okazji: czyje i jakie interesy RPO reprezentuje w swoich wypowiedziach pisemnych – mówiła podczas dzisiejszej rozprawy Trybunału Konstytucyjnego w sprawie możliwości oceny statusu sędziów przez ETPC sędzia TK Krystyna Pawłowicz. RPO w swoim stanowisku procesowym kwestionował zarówno kompetencje polskiego sądu konstytucyjnego, jak i status jednego z sędziów.

Prawo unijne a prawo krajowe. Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie zasady wyższości prawa unijnego nad krajowym. Sędziowie orzekli, że kilka artykułów traktatów UE jest...

zobacz więcej

Jak wskazała sędzia Pawłowicz, poglądy wyrażone w stanowisku rzecznika – który nie pojawił się ani na poprzednim, ani na obecnym posiedzeniu w tej sprawie – „jaskrawie sprzeczne są z dotychczasowym orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, z wyraźnymi przepisami konstytucji w zakresie dotyczącym statusu prezydenta, statusu Krajowej Rady Sądownictwa itd.”.

Czyje interesy – konkretnie czyje interesy i jakie reprezentuje Rzecznik Praw Obywatelskich? – pytała Pawłowicz. – Szkoda, że nie ma go, bo pozwoliłoby to szerzej przyjrzeć się sprawie – oceniła.

W swoim stanowisku RPO zakwestionował uprawnienia Trybunału Konstytucyjnego do wydania orzeczenia i wniósł w związku z tym o umorzenie postępowania. Ponadto zakwestionował także status jednego z członków składu sędziowskiego, sędziego Mariusza Muszyńskiego, wybranego na to stanowisko przez Sejm VIII kadencji.

Postępowanie w Trybunale Konstytucyjnym dotyczy wniosku prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisu Konwencji o ochronie praw człowieka w zakresie, w którym umożliwia on Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka przeprowadzenie kontroli statusu sędziów krajowych.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Według przedstawionego na rozprawie stanowiska MSZ taka ocena statusu sędziów krajowych wykracza poza kompetencje ETPC.

Przeczytaj także: „Czemu nie zamach stanu?” Hiszpański europoseł „spróbuje pomóc zmienić władze” w Polsce

Po wysłuchaniu odpowiedzi przedstawicieli stron (Prokuratora Generalnego, Prezydenta RP, Sejmu i Ministerstwa Spraw Zagranicznych) na pytania sędziów Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę do 23 lutego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej