RAPORT

Wojna na Ukrainie

W Balatonboglar odsłonięto popiersie rotmistrza Pileckiego

Odsłonięcie popiersia rotmistrza Pileckiego (fot.Twitter/Institute of National Remembrance)
Odsłonięcie popiersia rotmistrza Pileckiego (fot.Twitter/Institute of National Remembrance)

Popiersie rotmistrza Witolda Pileckiego zostało odsłonięte w Balatonboglar nad Balatonem. W uroczystości wziął udział ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek i dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.

„Pokolenie mojej mamy przekazało dzieciom patriotyzm”. Odsłonięcie tablicy ku czci Jadwigi Kaczyńskiej

– Uczciwi, dobrzy Polacy pokolenia mojej przekazali mamy swoim dzieciom patriotyzm, wierność Polsce, odrzucenie komunizmu, i wszystkiego, co się z...

zobacz więcej

Pomnik stanął przed Domem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w budynku, gdzie podczas II wojny światowej działała szkoła polska. Autorem popiersia jest rzeźbiarz Michał Wiśnios, który stworzył także stojące w Budapeszcie popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego.

Podczas uroczystości burmistrz Balatonboglar Miklos Meszaros zwrócił uwagę na więzi polsko-węgierskie przejawiające się w wielu momentach historii. Przypomniał sylwetkę proboszcza w Balatonboglar ks. Beli Vargi; dzięki jego życzliwości w mieście powstała polska szkoła.

W Balatonboglar podczas II wojny światowej znajdował się obóz dla polskich uchodźców cywilnych i wojskowych, którzy napłynęli na Węgry po zaatakowaniu Polski przez Związek Sowiecki. W mieście otwarto polskie liceum i gimnazjum, w którym do wkroczenia w 1944 r. Niemców edukację zdobyło około 600 polskich uczniów. Była to podczas wojny jedyna szkoła polska za granicą, gdzie można było zdać maturę po polsku.

– Witold Pilecki staje się coraz bardziej rozpoznawalną postacią. To bohater rangi ponadlokalnej, symbol walki z dwoma totalitaryzmami, wierności swojej ojczyźnie. Przede wszystkim jest znany z niezwykłej, brawurowej akcji w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Pewnie z tego względu ta sława międzynarodowa się rozszerza. Wiele inicjatyw, upamiętnień lokalnych na różną skalę jest realizowanych także poza granicami Polski – podkreślił dyrektor Siwek.

W Symferopolu odsłoniono pomnik komunistycznego zbrodniarza

W centrum Symferopola na okupowanym przez Rosjan Półwyspie Krymskim odsłonięto pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, komunistycznego zbrodniarza,...

zobacz więcej

W przemówieniu Siwek zaznaczył, że Pilecki był postacią niezwykłą i wzorcową nie tylko jako żołnierz i bohater. Zwrócił uwagę, że był on w okresie XX-lecia międzywojennego bardzo aktywny jako obywatel.

– Poświęcił się rolnictwu. Urodził się w Wilnie, ale po zakończeniu wojny z bolszewikami przejął rodzinny majątek pod Lidą i z niezwykłym zaangażowaniem poświęcił się uprawie roli. To stało się jego drugą pasją – powiedział.

Podkreślił, że jednocześnie Pilecki działał na rzecz podnoszenia poziomu życia i mobilizowania lokalnej społeczności. – Wiedział, że dobrobyt rodziny przekłada się na dobrobyt państwa – podkreślił Siwek.

Po poświęceniu pomnika złożono pod nim wieńce, m.in. w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawicieli władz węgierskich i działaczy polonijnych, m.in. przewodniczącej Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Marii Felfoeldi i szefowej Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pod wezwaniem św. Wojciecha Moniki Molnar.

Czytaj także: „Inka” uhonorowana. „Zajmuje w pamięci Polaków szczególne miejsce”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej