
Popiersie rotmistrza Witolda Pileckiego zostało odsłonięte w Balatonboglar nad Balatonem. W uroczystości wziął udział ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek i dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek.
– Uczciwi, dobrzy Polacy pokolenia mojej przekazali mamy swoim dzieciom patriotyzm, wierność Polsce, odrzucenie komunizmu, i wszystkiego, co się z...
zobacz więcej
Pomnik stanął przed Domem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w budynku, gdzie podczas II wojny światowej działała szkoła polska. Autorem popiersia jest rzeźbiarz Michał Wiśnios, który stworzył także stojące w Budapeszcie popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego.
Podczas uroczystości burmistrz Balatonboglar Miklos Meszaros zwrócił uwagę na więzi polsko-węgierskie przejawiające się w wielu momentach historii. Przypomniał sylwetkę proboszcza w Balatonboglar ks. Beli Vargi; dzięki jego życzliwości w mieście powstała polska szkoła.
W Balatonboglar podczas II wojny światowej znajdował się obóz dla polskich uchodźców cywilnych i wojskowych, którzy napłynęli na Węgry po zaatakowaniu Polski przez Związek Sowiecki. W mieście otwarto polskie liceum i gimnazjum, w którym do wkroczenia w 1944 r. Niemców edukację zdobyło około 600 polskich uczniów. Była to podczas wojny jedyna szkoła polska za granicą, gdzie można było zdać maturę po polsku.
W centrum Symferopola na okupowanym przez Rosjan Półwyspie Krymskim odsłonięto pomnik Feliksa Dzierżyńskiego, komunistycznego zbrodniarza,...
zobacz więcej
W przemówieniu Siwek zaznaczył, że Pilecki był postacią niezwykłą i wzorcową nie tylko jako żołnierz i bohater. Zwrócił uwagę, że był on w okresie XX-lecia międzywojennego bardzo aktywny jako obywatel.
– Poświęcił się rolnictwu. Urodził się w Wilnie, ale po zakończeniu wojny z bolszewikami przejął rodzinny majątek pod Lidą i z niezwykłym zaangażowaniem poświęcił się uprawie roli. To stało się jego drugą pasją – powiedział.
Podkreślił, że jednocześnie Pilecki działał na rzecz podnoszenia poziomu życia i mobilizowania lokalnej społeczności. – Wiedział, że dobrobyt rodziny przekłada się na dobrobyt państwa – podkreślił Siwek.
Po poświęceniu pomnika złożono pod nim wieńce, m.in. w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawicieli władz węgierskich i działaczy polonijnych, m.in. przewodniczącej Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego na Węgrzech Marii Felfoeldi i szefowej Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pod wezwaniem św. Wojciecha Moniki Molnar.
Czytaj także: „Inka” uhonorowana. „Zajmuje w pamięci Polaków szczególne miejsce”