RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ataki spoofingowe na osoby publiczne. Prokuratura informuje o śledztwie

„Przeprowadzone z wykorzystaniem infrastruktury poza granicami Polski” (fot. Forum/ Andrzej Hulimka)
„Przeprowadzone z wykorzystaniem infrastruktury poza granicami Polski” (fot. Forum/ Andrzej Hulimka)

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie podszywania się od grudnia 2021 r. pod użytkowników ustalonych numerów telefonów oraz wykonywania połączeń głosowych zawiadamiających o fałszywych zdarzeniach – poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś. Śledztwo dotyczy m.in. podszywania się pod numery telefonów m.in. żony senatora KO Krzysztofa Brejzy i córki mecenasa Romana Giertycha.

Włamanie na telefon Wojtunika. „To ktoś, kto doskonale widzi, co się dzieje”

Mamy kogoś, kto doskonale widzi, co dzieje się w polskiej polityce i żeby te ataki odniosły szczególnie duży skutek, tę wiedzę wykorzystuje –...

zobacz więcej

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie poinformował, że w poniedziałek zostało wszczęte śledztwo w sprawie podszywania się od grudnia 2021 r. pod użytkowników ustalonych numerów telefonów oraz wykonywania połączeń głosowych, zawiadamiających o fałszywych zdarzeniach i informacjach mających wywołać przekonanie o istnieniu rzekomego zagrożenia.

– Przedmiotowe śledztwo będzie prowadzone wspólnie z Wydziałem do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji – zaznaczył prokurator.

– Zainicjowane postępowanie przygotowawcze dotyczy kaskadowych ataków o identycznym sposobie działania sprawców, którzy podszywali się pod numery telefonów m.in. osób publicznych, co miało dodatkowo wzmocnić ich efekt dezinformacyjny – tłumaczył.

– Uzyskany dotychczas materiał dowodowy wskazuje, że tzw. ataki spoofingowe zostały przeprowadzone z wykorzystaniem infrastruktury teleinformatycznej znajdującej się poza granicami Polski, w tym także na terytorium Białorusi – dodał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Postępowanie związane jest m.in. z podszywaniem się pod numer telefonu kancelarii adwokackiej Doroty Brejzy, żony senatora KO Krzysztofa Brejzy. Fałszywe alarmy miały być również wysyłane z numeru córki mecenasa Romana Giertycha.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej