RAPORT

Wojna na Ukrainie

Chińczycy mogą już obejrzeć słynny film z Bradem Pittem. Ale z innym zakończeniem

Brad Pitt w filmie „Podziemny krąg” z 1999 roku (fot. Forum/Forum/Mary Evans Picture Librar/ Rights Managed)
Brad Pitt w filmie „Podziemny krąg” z 1999 roku (fot. Forum/Forum/Mary Evans Picture Librar/ Rights Managed)

Zakończył się trwający od lat zakaz wyświetlania w Chinach filmu Davida Finchera „Podziemny krąg” z 1999 roku. Psychologiczny thriller z Bradem Pittem i Edwardem Nortonem w rolach głównych trafił w końcu oficjalnie na jedną z chińskich platform streamingowych. Chińscy widzowie zobaczą go jednak z diametralnie zmienionym zakończeniem.

„Matrix”. Czy będzie kolejna część filmu? Jest stanowisko reżyserki

Dziś, 22 grudnia w kinach na całym świecie zadebiutowała czwarta część serii „Matrix”. Fanów cyklu, którzy liczą na to, że film „Matrix...

zobacz więcej

Cenzurowanie amerykańskich filmów nie jest w Chinach niczym nowym. Tamtejsze władze często decydują się je pokazywać dopiero po dokonaniu mniejszych lub większych cięć, żeby dostosować przesłanie do standardów ustanowionych przez chińskie władze.

Nic więc dziwnego, że anarchistyczny film Finchera przez lata nie mógł być w tym kraju pokazywany. Teraz zakaz zdjęto, co nie znaczy, że chińscy widzowie obejrzą „Podziemny krąg” w takiej wersji, jaką stworzył reżyser. Jak informuje portal „Vice”, anarchistyczny wydźwięk opowieści przepadł za sprawą radykalnej zmiany zakończenia.

Oryginalny film opowiada o dwóch mężczyznach, którzy zakładają tytułowy klub walki na gołe pięści, są to filmowy narrator (w tej roli Edward Norton) oraz jego całkowite przeciwieństwo – Tyler Durden (Brad Pitt). W ostatnich sekundach filmu narrator obserwuje razem z Marlą Singer (Helena Bonham Carter) walące się na skutek eksplozji wieżowce, siedziby największych światowych banków, w których znajdują się serwery z najważniejszymi informacjami. Podłożone tam bomby sprawiają, że znikają wszelkie długi i inne zobowiązania finansowe, a najbogatsi tracą swoje fortuny.

„Szybko do was przyjadę”. Pocztówka od włoskiego żołnierza dotarła po 44 latach

Po 44 latach dotarła we Włoszech pocztówka wysłana z południa na północ kraju. Do kapelana katedry w mieście Chioggia w regionie Wenecja Euganejska...

zobacz więcej

W umieszczonym na platformie Tenecent Video „Podziemnym kręgu” zamiast finałowych wybuchów pojawia się... plansza z napisem. „Dzięki wskazówkom dostarczonym przez Tylera policja szybko odkryła plan zamachu, aresztowała kryminalistów i zapobiegła wybuchom. Po zakończonym procesie Tyler trafił na leczenie psychologiczne w zakładzie zamkniętym. Wyszedł w 2012 roku” – dowiadują się chińscy widzowie.

Nie wiadomo, czy zmiany zostały dokonane przez samą platformę streamingową, czy na skutek nacisków chińskich władz. Podejrzewa się, że zmian dokonał właściciel praw do chińskiej dystrybucji. Zanim film trafił na platformę streamingową, został zatwierdzony przez odpowiedni urząd.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej