RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska stała się szóstym państwem ramowym Eurokorpusu

Eurokorpus, w którym Polska staje się państwem ramowym, to ważny element architektury dowodzenia w ramach NATO i UE. Zwiększając zaangażowanie w Eurokorpus pokazujemy, że Polska nie jest tylko konsumentem bezpieczeństwa, ale także gwarantuje bezpieczeństwo – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak.

Jest zgoda na ratyfikację traktatu o Eurokorpusie UE i NATO. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę upoważniająca go do ratyfikowania traktatu o Eurokorpusie – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa...

zobacz więcej

We wtorek w Strasburgu odbywa się ceremonia powitania Polski jako szóstego państwa ramowego Eurokorpusu. W uroczystości bierze udział minister obrony Mariusz Błaszczak.

Ocenił, że rozwój zdolności dowodzenia, w tym szybkiego reagowania na wysokim poziomie jest konieczne do zapewnienia gotowości i zdolności do odpowiedzi przeciwko wszystkim potencjalnym zagrożeniom, z którymi nasze kraje mogą się skonfrontować.

Błaszczak zwracał uwagę, że Eurokorpus współpracuje zarówno z NATO, jak i UE. – Ta cecha charakterystyczna dla Eurokorpusu była jednym z głównych argumentów, w wyniku czego Polska zdecydowała się dołączyć do tego projektu – dodał.

– Dualizm Eurokorpusu wiąże się z zobowiązaniem czy wręcz obowiązkiem, aby zachować równowagę między zaangażowaniem w jedną i w drugą strukturę, a jednocześnie, aby brać pod uwagę prawdziwą skalę zagrożeń i wyzwań w Europie – mówił szef MON.

Szczyt NATO. Prezydent Andrzej Duda zabrał głos ws. projektu deklaracji

Projekt deklaracji szczytu NATO zawiera stwierdzenia ważne dla Polski – powiedział w Brukseli prezydent Andrzej Duda. Wyraził zadowolenie, że...

zobacz więcej

– Biorąc pod uwagę obecną sytuację bezpieczeństwa na wschodzie i jednocześnie uwzględniając oczywisty wniosek, jak znacząca jest kruchość stabilności poza wschodnią flanką, jest to też ważne, aby pamiętać, skąd płynie główne zagrożenie, główne wyzwanie wobec struktur europejskich i NATO – oświadczył Błaszczak.

Eurokorpus może odegrać rolę w ramach NATO


Minister obrony podkreślił, że kraje ramowe powinny zrobić wszystko, by Eurokorpus był zawsze gotowy i zdolny, by stawić czoła wyzwaniom i odegrać istotną rolę w ramach NATO.

Zdaniem szefa MON Eurokorpus powinien współpracować z dowództwem SHAPE, czyli najwyższym dowództwem NATO do spraw operacji. – Jednocześnie Eurokorpus powinien wspierać wysiłki ze strony UE – dodał.

– Polska jak najbardziej jest gotowa sprostać temu wyzwaniu. Jesteśmy gotowi współpracować z Eurokorpusem tak daleko, jak to możliwe, aby Eurokorpus realizował się w ramach misji UE i w ramach obowiązków NAT) – zapewnił minister.

Czytaj także: Błaszczak: Żołnierze po służbie na granicy korzystają z turnusów regeneracyjnych

„GPC”: to PO chciała zrezygnować z udziału polskiej armii w Eurokorpusie

W Ministerstwie Obrony Narodowej pod przewodnictwem Tomasza Siemoniaka powstawały plany, by ograniczyć rolę Polski w Eurokorpusie, a w dalszej...

zobacz więcej

Jak mówił, Polska oddeleguje do Eurokorpusu „znaczącą” liczbę żołnierzy. Zdaniem Błaszczaka to „znak zaangażowania Polski i praktyczny wkład do bezpieczeństwa euroatlantyckiego”.

– Chcemy pokazać, że Polska nie jest tylko konsumentem bezpieczeństwa, ale Polska gwarantuje bezpieczeństwo – powiedział.

Czym jest Eurokorpus?


Eurokorpus (Eurocorps, EC) jest wielonarodowym dowództwem szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu. Jego zadania to planowanie i prowadzenie operacji na rzecz organizacji międzynarodowych, jak UE, NATO i ONZ.

Powołany w 1992 r. przez Francję i Niemcy, rozpoczął działalność w 1993 r. Wkrótce potem Francja i Niemcy zdecydowały o otwarciu jednostki na inne państwa Unii Zachodnioeuropejskiej.

Państwa ramowe Eurokorpusu - decydujące o zadaniach, strukturze i przyszłości tej formacji - to oprócz krajów założycielskich Belgia, Hiszpania i Luksemburg. Państwami stowarzyszonymi - o ograniczonych obowiązkach i prawach - są Austria, Grecja, Włochy, Turcja, Rumunia i Polska.

Jest apel do Pentagonu w sprawie sprzedaży czołgów Abrams Polsce

Wiodący republikańscy kongresmeni z komisji ds. sił zbrojnych wezwali Pentagon do przyspieszenia zatwierdzenia sprzedaży Polsce czołgów Abrams. Jak...

zobacz więcej

Status państwa stowarzyszonego Polska ma od 2002 r. W 2007 r. podjęto decyzję o staraniach o pełne członkostwo, w 2011 r. podpisano deklarację o osiągnięciu przez RP statusu państwa ramowego. Planowano, że w 2019 r. dowództwo Eurokorpusu obejmie polski generał.

W 2017 r., kiedy MON ogłosiło zamiar sukcesywnego zmniejszania zaangażowania w działania Eurokorpusu, co uzasadniano przewidywanym większym zaangażowaniem tego dowództwa w działania na rzecz UE niż NATO. W 2019 r. Polska wyraziła gotowość do wstrzymania redukcji swojego udziału w Eurokorpusie z uwagi na zwiększenie udziału w działania w ramach NATO.

Polski kontyngent liczy ponad 60 żołnierzy. Wkrótce polscy wojskowi obejmą kilka stanowisk dowódczych w Kwaterze Głównej, a w latach 2023-25 polski generał będzie pełnił funkcję dowódcy EC. Koszty przystąpienia do Eurokorpusu w charakterze państwa ramowego, wydelegowania personelu oraz zabezpieczenia logistycznego, w tym sprzętu, oszacowano na 60 mln zł rocznie.

17 listopada Sejm uchwalił ustawę, w której wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta traktatu powołującego Eurokorpus. 1 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę upoważniającą go do ratyfikowania traktatu o Eurokorpusie, a 9 grudnia - ratyfikował traktat. 

Czytaj także: „Każdy scenariusz jest możliwy”. Szef BBN o sytuacji na Ukrainie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej