Eurokorpus, w którym Polska staje się państwem ramowym, to ważny element architektury dowodzenia w ramach NATO i UE. Zwiększając zaangażowanie w Eurokorpus pokazujemy, że Polska nie jest tylko konsumentem bezpieczeństwa, ale także gwarantuje bezpieczeństwo – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę upoważniająca go do ratyfikowania traktatu o Eurokorpusie – poinformował szef Biura Bezpieczeństwa...
zobacz więcej
We wtorek w Strasburgu odbywa się ceremonia powitania Polski jako szóstego państwa ramowego Eurokorpusu. W uroczystości bierze udział minister obrony Mariusz Błaszczak.
Ocenił, że rozwój zdolności dowodzenia, w tym szybkiego reagowania na wysokim poziomie jest konieczne do zapewnienia gotowości i zdolności do odpowiedzi przeciwko wszystkim potencjalnym zagrożeniom, z którymi nasze kraje mogą się skonfrontować.
Błaszczak zwracał uwagę, że Eurokorpus współpracuje zarówno z NATO, jak i UE. – Ta cecha charakterystyczna dla Eurokorpusu była jednym z głównych argumentów, w wyniku czego Polska zdecydowała się dołączyć do tego projektu – dodał.
Projekt deklaracji szczytu NATO zawiera stwierdzenia ważne dla Polski – powiedział w Brukseli prezydent Andrzej Duda. Wyraził zadowolenie, że...
zobacz więcej
– Biorąc pod uwagę obecną sytuację bezpieczeństwa na wschodzie i jednocześnie uwzględniając oczywisty wniosek, jak znacząca jest kruchość stabilności poza wschodnią flanką, jest to też ważne, aby pamiętać, skąd płynie główne zagrożenie, główne wyzwanie wobec struktur europejskich i NATO – oświadczył Błaszczak.
W Ministerstwie Obrony Narodowej pod przewodnictwem Tomasza Siemoniaka powstawały plany, by ograniczyć rolę Polski w Eurokorpusie, a w dalszej...
zobacz więcej
Jak mówił, Polska oddeleguje do Eurokorpusu „znaczącą” liczbę żołnierzy. Zdaniem Błaszczaka to „znak zaangażowania Polski i praktyczny wkład do bezpieczeństwa euroatlantyckiego”.
– Chcemy pokazać, że Polska nie jest tylko konsumentem bezpieczeństwa, ale Polska gwarantuje bezpieczeństwo – powiedział.
Wiodący republikańscy kongresmeni z komisji ds. sił zbrojnych wezwali Pentagon do przyspieszenia zatwierdzenia sprzedaży Polsce czołgów Abrams. Jak...
zobacz więcej
Status państwa stowarzyszonego Polska ma od 2002 r. W 2007 r. podjęto decyzję o staraniach o pełne członkostwo, w 2011 r. podpisano deklarację o osiągnięciu przez RP statusu państwa ramowego. Planowano, że w 2019 r. dowództwo Eurokorpusu obejmie polski generał.
W 2017 r., kiedy MON ogłosiło zamiar sukcesywnego zmniejszania zaangażowania w działania Eurokorpusu, co uzasadniano przewidywanym większym zaangażowaniem tego dowództwa w działania na rzecz UE niż NATO. W 2019 r. Polska wyraziła gotowość do wstrzymania redukcji swojego udziału w Eurokorpusie z uwagi na zwiększenie udziału w działania w ramach NATO.
Polski kontyngent liczy ponad 60 żołnierzy. Wkrótce polscy wojskowi obejmą kilka stanowisk dowódczych w Kwaterze Głównej, a w latach 2023-25 polski generał będzie pełnił funkcję dowódcy EC. Koszty przystąpienia do Eurokorpusu w charakterze państwa ramowego, wydelegowania personelu oraz zabezpieczenia logistycznego, w tym sprzętu, oszacowano na 60 mln zł rocznie.
17 listopada Sejm uchwalił ustawę, w której wyraził zgodę na ratyfikację przez prezydenta traktatu powołującego Eurokorpus. 1 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę upoważniającą go do ratyfikowania traktatu o Eurokorpusie, a 9 grudnia - ratyfikował traktat.
Czytaj także: „Każdy scenariusz jest możliwy”. Szef BBN o sytuacji na Ukrainie