RAPORT

Wojna na Ukrainie

TVN gra emocjami ws. ochrony granicy. „Śmiertelna pułapka”

Straż Graniczna patroluje granicę z Białorusią (fot. SG)
Straż Graniczna patroluje granicę z Białorusią (fot. SG)

Pracownik „Gazety Wyborczej” rozpowszechniał fake newsa o 20 żubrach zaplątanych w zasieki na granicy. Informacja pochodziła od białoruskich służb. Chociaż doniesienia zdementowało ministerstwo klimatu oraz Białowieski Park Narodowy, kilka dni później „Fakty” TVN i tak zrobiły z tego duży materiał. „Przy polsko-białoruskiej granicy zwierzęta walczą o życie. Zasieki to śmiertelna pułapka nie tylko dla żubrów” – alarmowano.

Tragiczna śmierć 20 żubrów? Ministerstwo o doniesieniach „Wyborczej”

Jeden z pracowników „Gazety Wyborczej” poinformował, że w Puszczy Białowieskiej „20 żubrów utknęło w śmiertelnej pułapce między polskimi i...

zobacz więcej

Powołując się na białoruskie źródła, TVN poinformowało o rzekomych wielu zdjęciach zwierząt wplątanych w zasieki rozstawione na polsko-białoruskiej granicy.

„Podobne zdjęcia zrobiono także od polskiej strony, co potwierdziła osobiście wiceminister środowiska, zamieszczając na Twitterze zdjęcie żubra zaplątanego w drut kolczasty” – zaalarmowało TVN i oddało głos w tej sprawie Adamowi Wajrakowi.

Pracownik „Gazety Wyborczej” stwierdził, że po białoruskiej stronie jest nadal około 20 polskich żubrów, które będą chciały wrócić do domu. – Rząd powinien zrobić wszystko, żeby te zwierzęta próbować wywabić – stwierdził.

Zobacz także:   30 przykładów dlaczego Onetu, TVN i „Wyborczej” nie należy wpuszczać na granicę

Ten sam mężczyzna odpowiada niestety za fake newsa, który kilka dni wcześniej krążył w sieci.


Doniesienia dementowała osobiście Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody, pisząc: „Polskie służby graniczne wspólnie z pracownikami Białowieskiego Parku Narodowego, ekspertami od żubrów, kilka dni temu otrzymały ze strony Białorusi sygnał o przebywaniu 20 żubrów między grodzeniami. Weryfikacja na gruncie nie potwierdziła tej informacji”.

Przyszły emerytury po Polskim Ładzie. Lawina komentarzy w sieci

Od stycznia 2022 roku zdecydowana większość seniorów może liczyć na wyższe świadczenia, czyli emerytury bez podatku. Do wielu osób pieniądze...

zobacz więcej

„Wygra strach i panika”


TVN przekonywał w poniedziałkowy wieczór, że wspomniany wyżej żubr był zaplątany w zasieki, ale zdjęcia w sieci pokazują, że wcześniej żubr leżał kilka metrów od ogrodzenia.

Widzowie „Faktów” usłyszeli, że „bez względu na to, czy w zasieki wpadnie duże zwierzę, czy niewielka wydra, bóbr lub ptak - na pewno wygra strach i panika”. Oceniono, że zapory mające powstrzymać nielegalnych imigrantów przed przedzieraniem się do Polski zagrażają m.in. populacji wilka i rysia.

Zobacz także:   Putin znów „gwiazdą” w Onecie. Wiceminister: Byłem zdumiony

Alarmowano, że szczególnie niebezpieczna dla zwierząt sytuacja wystąpi, gdy przyjdą wiosenne roztopy. Jednym zdaniem wspomniano jednak, że drut kolczasty już niebawem zastąpi przecież wysoki mur.

Zapora na granicy z Białorusią, o długości łącznie 186 km i wysokości ponad 5,5 m, ma być gotowa w czerwcu tego roku. – We wtorek oddajemy teren wykonawcom i rusza budowa zapory na granicy z Białorusią; prace zaczną się od wiercenia pali i ich betonowania w ziemi – poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Jak wyjaśniła, prace przygotowawcze trwają od pewnego czasu.

SG dla tvp.info: Żadnych uszkodzeń nie odnotowaliśmy


Przypomnijmy, że media propagandowe z Moskwy i Mińska wielokrotnie w czasie ostatniego roku rozpowszechniały nieprawdziwe informacje o tragedii zwierząt. Sugerowano, że przez polskie służby, które próbują uszczelnić granicę, cierpi m.in. wiele łosi - więcej na ten temat   TUTAJ.

Lewicowy dziennik często powoływał się na białoruskie służby również w innych sprawach, co wywoływało szereg kontrowersji - więcej na ten temat  TUTAJ.

Tragedia w Puszczy Białowieskiej. Utonęło 21 żubrów

W okolicach wsi Masuszyn Wielki po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej doszło do tragedii. Pod stadem żubrów załamał się lód. Utonęło 21...

zobacz więcej

Ostatnio w sprawie zareagowała więc Małgorzata Golińska. Wiceminister klimatu i środowiska poinformowała, że polskie służby graniczne wspólnie z pracownikami Białowieskiego Parku Narodowego i ekspertami od żubrów, kilka dni temu otrzymały ze strony Białorusi sygnał o przebywaniu 20 żubrów między grodzeniami.

„Weryfikacja na gruncie nie potwierdziła tej informacji” – zaznaczyła.


 Zobacz także:   Oskarżył Polaków o „przepędzenie Kurdów”. Pracuje dla Oko.press

Zaznaczyła, że pojedyncze osobniki widywane są czasem po stronie Białorusi. „Zaobserwowaliśmy również martwego żubra (to prawdopobnie właśnie osobnik ze zdjęcia Adama Wajraka). Według oceny ekspertów, żubr był w podeszłym wieku, a śmierć z przyczyn naturalnych. Poniżej foto zrobione od polskiej strony” – napisała, publikując fotografię.

W rozmowie z portalem tvp.info rzeczniczka straży granicznej por. Anna Michalska przyznała, że „polskie patrole widziały od czasu do czasu w pobliżu granicy pojedynczego żubra, który wyglądał na chorego i zapewne to mogła być przyczyna zgonu żubra widocznego na zdjęciu”.

– Informację o zranionym żubrze podaje białoruska służba graniczna. Nie jest możliwe, aby żubr zranił się o ogrodzenie, gdyż concertina zabezpieczona jest siatką, która chroni zwierzęta. Co najważniejsze, gdyby żubr próbował przedostać się przez ogrodzenie, to w tym miejscu ogrodzenie lub siatka ochronna zostałyby mocno zniszczone. Żadnych uszkodzeń tego typu nie odnotowaliśmy. Ogrodzenia/siatki ochronne są na bieżąco sprawdzane i naprawiane ze względu na presję migracyjną. Jedyne uszkodzenia w ogrodzeniu/siatce, które stwierdzaliśmy powstały w wyniku cięcia drutu nożycami – podkreśliła.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej