RAPORT

Wojna na Ukrainie

Afera na szczytach UE. Polska prokuratura wszczęła śledztwo

Afera korupcyjna w TSUE (fot. SHutterstock/nitpicker)
Afera korupcyjna w TSUE (fot. SHutterstock/nitpicker)

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez członków Europejskiego Trybunału Obrachunkowego i sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – potwierdził w tej prokuraturze portal tvp.info.

Afera na szczytach UE. Autor śledztwa: TSUE czarną dziurą europejskiej demokracji

Gdy TSUE mówi Polsce, w jaki sposób powinna zorganizować swój system sądownictwa, sam powinien być wolny od wszelkich podejrzeń. Moje śledztwo...

zobacz więcej

Jak wcześniej informowaliśmy, do warszawskiej prokuratury wpłynęło kilkadziesiąt zawiadomień dotyczących sprzeniewierzenia środków publicznych w aferze TSUE, o której pisał pod koniec ubiegłego roku francuski dziennik „Libération”.

W odpowiedzi na pytania portalu tvp.info rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz poinformowała o wszczęciu w tej sprawie śledztwa.

– Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez członków Europejskiego Trybunału Obrachunkowego i sędziów TSUE w związku z dysponowaniem środkami budżetowymi i procedowaniem spraw w tych instytucjach oraz przyjmowania korzyści majątkowych lub osobistych lub ich obietnicy w zamian za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa – mówi prokurator.

Dodaje, że postępowanie wszczęto „w wyniku wpływu do prokuratury szeregu zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa” w związku z serią publikacji we francuskiej gazecie „Liberation” opisujących korupcję w TSUE „i ich analizie w ramach czynności sprawdzających”.

Według doniesień „Liberation” miał miejsce handel wpływami pomiędzy politykami a sędziami TSUE. W procederze brali udział między innymi przewodniczący TSUE Koen Lenaerts oraz unijni urzędnicy związani z Europejską Partią Ludową.

W dziennikarskim śledztwie pojawiają się nazwiska byłego szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, byłego wiceprzewodniczącego KE Jyrki Katainena i Austriaka Johannesa Hahna, który dziś jest komisarzem UE ds. budżetu. O podejrzane kontakty z lobbystami francuscy dziennikarze oskarżają także stojącego na czele Rady Europejskiej Charlesa Michela.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej