RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nie żyje reżyser teatralny Tadeusz Bradecki

Zmarł reżyser teatralny Tadeusz Bradecki (fot. Forum/Robert Palka)
Zmarł reżyser teatralny Tadeusz Bradecki (fot. Forum/Robert Palka)

Zmarł reżyser teatralny Tadeusz Bradecki, przez wiele lat związany z krakowskim Starym Teatrem, a także warszawskim Teatrem Narodowym. Miał 67 lat – poinformował Teatr Śląski, gdzie Bradecki pełnił funkcję dyrektora artystycznego.

Nie żyje autor „Hańby Domowej”. Jacek Trznadel miał 91 lat

Jacek Trznadel przyczynił się w 1997 roku do pierwszego polskiego wydania dzieła Józefa Mackiewicza „Katyń. Zbrodnia bez sądu i kary”, które...

zobacz więcej

Tadeusz Bradecki urodził się w 1955 r., był absolwentem krakowskiej PWST, siedem lat później otrzymał tamże tytuł reżysera dramatu. Odbył staż we wrocławskim Teatrze Laboratorium, a następnie staż aktorski u Petera Brooka.

Jak przypomniano: „Od początku swej działalności związany był ze Starym Teatrem w Krakowie, najpierw jako aktor, następnie jako reżyser, a ostatecznie jako dyrektor naczelny i artystyczny krakowskiej sceny. W latach 2003-2007 był także reżyserem Teatru Narodowego w Warszawie. W roku 1998 r. jako pedagog związał się z PWST w Krakowie. Był także członkiem indywidualnym Unii Teatrów Europy”.

Jak podkreślono, za dyrekcji Tadeusza Bradeckiego w Teatrze Śląskim prezentowano między innymi gościnnie „spektakle z prestiżowych europejskich scen (projekt Europejska Witryna Teatralna), a zespół z Katowic prezentował swoje tytuły przed publicznością m.in. Hiszpanii, Francji i Węgier”.

Przypomniano, że na katowickiej scenie Teatru Śląskiego Bradecki wyreżyserował „Polterabend” (2008) wg tekstu S. Mutza oraz dwa tytuły Szekspira: „Poskromienie złośnicy”(2009) i „Wszystko dobre, co się dobrze kończy” (2010). Jego ostatnim przedstawieniem w Teatrze Śląskim była „Sztuka” Yasminy Rezy na Scenie w Malarni (2017), która do teraz jest w repertuarze.

„Był laureatem Nagrody im. Leona Schillera i Nagrody im. Konrada Swinarskiego oraz dwukrotnym laureatem Złotego Yorika za przedstawienia szekspirowskie. Otrzymał także nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI UNESCO za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą” – czytamy w komunikacie Teatru Śląskiego.

Reżyser ponad stu przestawień w teatrach polskich i zagranicznych. (m.in. w Korei, Kanadzie, Francji i Austrii). Jako aktor wystąpił w filmach Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Zanussiego i Tadeusza Konwickiego. Bradecki był również autorem dramatów takich jak „Wzorzec dowodów metafizycznych”, „Nokturn” i „Saragossa”.

Czytaj także: Nie żyje Barbara Krafftówna. Aktorka znana była m.in. z „Czterech pancernych i psa”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej