RAPORT

Wojna na Ukrainie

Antysemityzm w Niemczech. Baerbock: Jestem zawstydzona

W Niemczech żyje 200 tys. Żydów (fot. Shutterstock/EAZN)
W Niemczech żyje 200 tys. Żydów (fot. Shutterstock/EAZN)

Podczas wirtualnego wydarzenia zorganizowanego przez żydowską organizację B'nai B'rith International w Waszyngtonie z okazji dnia pamięci o ofiarach Holokaustu minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock wyraziła wstyd z powodu wzrostu antysemityzmu w Niemczech.

„Antysemityzm to nie żart”. Kampania plakatowa w Berlinie

„Antysemityzm ma wiele form, z których wszystkie można rozpoznać” – głoszą plakaty, które zaprezentowała Iris Spranger (SPD), senator (minister)...

zobacz więcej

„Dziś w Niemczech żyje (...) 200 000 Żydów – a społeczność żydowska jest integralną częścią naszego społeczeństwa. Jednak daleko jest do ideału: publicystka Marina Weisband opisała życie żydowskie w Niemczech jako »ambiwalentne, pełne wspólnoty i solidarności, pełne strachu i frustracji«” – zauważyła Baerbock.

Jako niemiecka minister spraw zagranicznych „jestem zawstydzona wzrostem antysemityzmu w moim kraju: ataki terrorystyczne na synagogi, mowa nienawiści, Żydzi noszący kipę i w związku z tym atakowani na ulicy w Berlinie, ludzie noszący na demonstracjach żółte gwiazdy z napisem »nieszczepieni« – to wszystko jest nie do przyjęcia. Reagujemy na takie czyny z całą mocą naszego prawa. A w najbliższych latach wydamy miliard euro na walkę z antysemityzmem i nienawiścią (...)”.

„Nowy rząd niemiecki jest zaangażowany w podtrzymywanie żywej pamięci o Holokauście – dziś i w przyszłości” – zapewniła szefowa MSZ.

„Hajlowała” do zdjęcia w Auschwitz. 29-letnia obywatelka Kanady zapłaci grzywnę

Karę grzywny zapłaci 29-letnia obywatelka Holandii, która wykonywała gesty pozdrowienia hitlerowskiego na tle bramy z napisem „Arbeit Macht Frei”....

zobacz więcej

Jesteśmy świadomi naszego moralnego obowiązku, aby pamiętać o tych wszystkich, którzy zostali zamordowani podczas zagłady” – mówiła niemiecka minister spraw zagranicznych.

Baerbock podkreśliła też, że dla nowego rządu Niemiec bezpieczeństwo Izraela „jest i pozostanie racją stanu”. Rząd sprzeciwia się „bezpodstawnej krytyce i nienawiści wobec Izraela. Popieramy porozumienia mające na celu normalizację stosunków między Izraelem a państwami arabskimi – i opowiadamy się za współpracą między Izraelem a Palestyńczykami”.

W listopadzie 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu. W tym dniu w 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej wyzwolili ocalałych z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie zamordowano ponad milion osób. Dzień ten obchodzony jest w Niemczech od 1996 roku jako dzień pamięci o ofiarach narodowego socjalizmu. Dzień Pamięci został ustanowiony proklamacją prezydenta federalnego Romana Herzoga, w której prezydent podkreślił: „Pamięć nie może się kończyć; musi także przypominać przyszłym pokoleniom o konieczności zachowania czujności”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej